Роботодавці закликають не допустити критичного падіння економіки

Перегляди: 831

Федерація роботодавців України (ФРУ), Спілка українських підприємців (СУП), Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА), Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), Асоціація “IT Ukraine”, Бізнес 100, СЕО club виступили із заявою. У ній сказано, що вони підтримують запровадження карантинних заходів з метою протидії поширенню захворювання, яким ВООЗ визнано гостру респіраторну хворобу COVID-19.

«У той же час, ми вважаємо, – сказано у заяві, – що введення надзвичайного стану із зупинкою більшості нестратегічних підприємств є передчасним та може завдати катастрофічних наслідків економіці України. Якщо зупинити більшість компаній, мільйони українців втратять роботу, а бюджет – відчутну частину доходів. Велика кількість людей, не маючи накопичень та втративши засоби до існування, може вийти на вулицю з протестами, а фінансових і організаційних ресурсів для боротьби з вірусом у держави стане набагато менше Отож, наслідки від пандемії стануть справді критичними.

В Україні планується нове вагоме розширення комплексу заходів до вже існуючого переліку, яке співставне лише із впровадженими у найбільш постраждалих регіонах Італії та Китаю, зокрема, заплановано заборону діяльності підприємств, що не входять до переліку критичної інфраструктури.

Інші держави запускають багатомільярдні програми підтримки економіки через втрати, пов'язані із заходами боротьби із розповсюдженням COVID-19. Наприклад, у сусідній Польщі на заходи стимулювання економіки передбачається витратити 212 мільярдів злотих (1,37 трильйони гривень). Україна не має достатніх фінансових резервів і тому, якщо буде впроваджено додатковий комплекс карантинних обмежень і зупинено велику кількість підприємств без відповідної програми підтримки економіки, це призведе до глибокої економічної кризи та важких соціальних наслідків, які складно передбачити.

Провідні експерти говорять, що у випадку продовження карантину на кілька місяців, ВВП України у 2020-му році впаде на 9%, а курс гривні може сягнути 35 грн/дол. Але якщо залишаться працювати лише стратегічні підприємства, то наслідки можуть стати ще критичнішими. Безумовно, для детальної оцінки потрібно більше часу, але орієнтиром фактичних втрат може слугувати оцінка падіння ВВП Китаю у першому кварталі 2020 року на 40% у порівнянні з попереднім кварталом, яку наводить американський інвестиційний банк JPMorgan Chase & Co.

Саме тому бізнес-спільнота вважає, що у теперішніх умовах необхідно:

Бізнес-спільнота звертається до Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України з вимогою: негайно долучити їхніх представників до розробки покрокових дій зменшення негативних наслідків пандемії на економіку як на державному рівні, так і в регіонах. Влада має приймати та впроваджувати рішення лише після обговорення та погодження із бізнес-спільнотою.

Надрукувати