Кайдаші: історія стара, сюжети нові

Перегляди: 859

Історії про Кайдашів уже майже півтори сотні років. Сама ця назва давно стала загальною. Здавалося б, що тут можна ще додати чи знайти нового? Але 12-серійний фільм «Спіймати Кайдаша» за сценарієм уже відомої і славетної Наталі Ворожбит, що був знятий продакшн-компанією «Прокіно» для телеканалу СТБ і вийшов на екран місяць тому, зайняв перше місце за кількістю переглядів. І не стільки у сітці телеканалу, скільки онлайн в інтернеті.

Можна з певністю сказати – не лише карантин став причиною цього успіху. Українці побачили на екрані себе. Знайома історія із родинними сварками, сакраментальною грушею та легендарними героями реінкарнувалася майже через півтора століття у нашому часі, з його особливостями, бідами, проблемами. Знайомі з дитинства герої потрапили у новий інтер’єр (серіал знімали у селі Дерев’яна Обухівського району, що на Київщині), у нові обставини (авторка сценарію додала багато несподіваних сюжетних ліній).

Але актори на екрані не грають – живуть. Ці образи, очевидно, ввійдуть і в історію українського кіноматографа, і у пам’ять цілого покоління. Воно саме із характерним Віктором Жданкіним уособлюватиме Омелька Кайдаша, з багатогранною Іриною Мак Марусю. Тарас Цимбалюк, що непогано зіграв і у «Чорному вороні», уособлюватиме Карпа, а молода актриса Антоніна Хижняк – Мотрю. Власне тут кожен персонаж, навіть епізодичний, дуже природний і правдивий. Очевидно, тому, що ї кожному з них не треба було пояснювати реалії сучасного нашого села, бо вони, якщо не виросли у ньому, то точно бували і мають там чи родичів, чи знайомих.

Цим пояснюється і лавиноподібне зростання популярності серіалу. Адже ми, українці, не звикли бачити на екрані себе. Нам показують або якихось багатіїв з їхніми трохи далекими від нашого повсякдення проблемами, або російських ментів, або закручені сьозливі сюжети, зняті ніби й в Україні , але виключно російською мовою про якихось людей, у яких, як кажуть, ні прапора, ні Батьківшини. Нові ж українські фільми поки тільки почали підступатися до зображення повсякдення, не без підстав взявшись насамперед освоювати тему війни та історичні пласти.

Якось один знайомий музикант, який поїхав заробляти до Німеччини, розповідаючи про свої заробітки, зауважив, що люди в інших країнах не бажають і не люблять слухати наших пісень, українську музику. Вони хочуть свого і про себе. І ось ми нарешті відчули, наскільки це приємно, захоплююче, інтригуюче дивитись серіал про себе. Тим більше добре, професійно, зі смаком зроблений, де й наш осуружний суржик не випирає, а грає свою, відведену йому роль.

Виконавиця ролі Мотрі Антоніна Хижняк у своєму інтерв’ю ВВС дивувалась, що отримала аж так багато позитивних і буквально захоплених відгуків. Так само колись дивувалась виконавиця головної ролі чи не у першому українському серіалі «Царівна», мовляв, чому люди так палко дяакують їй? Саме тому, що були зачеплені глибокі струни нацональної душі.

Багато хто чекає продовження серіалу, адже він так і проситься – хочеться побачити, чим закінчиться світоглядне протистояння між братами, як складуться їхні долі. Але Антоніна Хижняк розчарувала: «Продовження серіалу не буде. Глядач нехай краще залишиться голодним, ніж перегодованим».

Світлана Орел

Надрукувати