Хто назвав наших дітей кадетами?

Перегляди: 1022

У кропивницькому ліцеї "Сокіл", повідомляють ЗМІ, відбулася посвята вихованців у кадети. Юні кадети склали присягу та поклялися бути вірними батьківщині, старанно вчитися, з честю і гідністю нести звання "кадета". Свою присягу на вірність Україні вихованці ліцею "Сокіл" присвятили відзначенню Дню захисників та захисниць України.

Важко сказати, звідки пішла мода в Україні називати вихованців подібних навчальних закладів кадетами. Хіба як продовження запровадженого в Російській імперії 29 липня 1731 року звання вихованця кадетського корпусу. Воно було скасоване у 1917 році. А ті, хто за два з половиною строліття виріс із цим званням, служили виключно Російській імперії.

Слово кадет має коріння у французькій мові, від capdet (капітан, керівник), яке в свою чергу було запозичене з латинської — capitellum (зменшене від caput — голова). Це слово вперше в такому контексті з'явилося в Ґасконі у1610 р. в південному регіоні Франції, де хлопці з дворянських сімей звичайно йшли на військову службу і позначали себе цим словом. Пізніше цим словом позначали вихованців військових навчальних закладів, які по закінченні ставали офіцерами.

Але у нашій історії, яку, як відомо, без брому читати неможливо, були й інші кадети – це члени партії Конституційних демократів. Ця партія з’явилась в Росії у 1906 році. У політичній частині програма кадети виступала за перетворення Росії в конституційну і парламентарну монархію з кабінетом міністрів, відповідальним перед двопалатним парламентом, що вибирався на основі всезагального виборчого права. Програма партії включала вимоги свободи слова, совісті, зібрань, недоторканості особи та життя тощо.

Ніби гарна прогресивна програма, але у національному питанні кадети, визнаючи право на розвиток національної культури неросійських народів, були проти перебудови Росії на засадах автономії чи федерації (автономні права в межах імперії визнавалися лише за Польщею і Фінляндією). Що вже говорити за повну самостійність! Таке не снилося їм і у страшному сні!

На початку 1914 лідер кадетів П. Мілюков виступив на засіданнях Думи проти заборони святкування 100-річчя з дня народження Т. Шевченка. Партія виступала за мирний, конституційний розвиток Росії, але Україну бачила не більше, як частину імперії.

У чию ж, хвору на шовінізм або просто повернуту на російську історію голову, прийшла ідея називати українських дітей, які приносять клятву Україні і мріють служити їй, чужим за історичним і смисловим наповненням словом – кадети?

Світлана Орел

Надрукувати