Коли оживе змертвілий капітал?

Перегляди: 532

Ви давно робили інвентаризацію у своїй квартирі? Багато речей з часом втрачають свої функції, старіють, зношуються, а багато чому, маючи умілі руки, можна подарувати друге життя. У набагато більших масштабах таке майно залежується, залишається незатребуваним у межах міста. Це так званий змертвілий капітал: занедбані будинки, покинуті земельні ділянки, розвалені підприємства, тощо.

Наша міська влада не поспішає інвентаризувати майно, яке довго не використовується. А цей змертвілий капітал міг би працювати на економіку Кропивницького. Те саме стосується й інших територіальних громад. Є приклади, де це робиться успішно, а у деяких навіть не замислюються над такою можливістю.

Чи знайшли вже своїх ефективних власників і інвесторів примішення колишніх місьмолокозаводу, маслосирбази, заводу продтоварів, панчішної фабрики, не кажучи вже про дрібніші об’єкти. Міська рада мала б прийняти такий податок, який би стимулював їхніх власників або вкладати кошти і розвиватися, або шукати сторннього інвестора чи продавати те, з чим не можуть справитися. Безгоспне ж майно рада може взяти на свій баланс і так само, продаючи чи здаючи в оренду, мати прибуток. Та й коли вже є певна основа, підведена інфраструктура, будь-який проєкт здійснювати легше.

Тим більше, вже сьогодні зрозуміло: слід орієнтуватися на нові технології і креативні індустрії.

У Кропивницькому діє Програми розвитку земельних відносин на 2020-2022 роки, яка передбачає інвентаризацію земельних ділянок. Начальник управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища міської ради Роман Лунгол повідомив, що у минулому році за результатами процедури відкритих торгів управління замовило роботи з інвентаризації 78 га земель міста Кропивницького в районі Балашівської промзони на суму майже 200 тисяч гривень. Фактично проінвентеризовано вже 73 гектари. Протягом 2021 року відбулися земельні торги з продажу права оренди п’яти земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності, по них укладено договори оренди. Нині управління продовжує роботу з вишукування нових земельних ділянок комунальної власності, які можна було б підготувати для продажу на аукціоні.

А як справи із приміщеннями? Минулого року Кропивницька міська рада за передачу в оренду і від приватизації нерухомого комунального майна отримала до міської скарбниці 3,880 мільйона гривень Про це повідомила начальниця відділу орендних відносин управління комунальної власності Кропивницької міської ради Діана Фурман. Станом на 31 січня 2021 року в управлінні комунальної власності обліковується майже 200 договорів оренди нежитлових приміщень, будівель, споруд, із них 112 – укладені на платній основі.

І все ж. місту ще тільки слід здійснити велику інвентаризацію свого майна. Оживити змертвілий капітал. Може виявитись, що ми зовсім і не бідні.

А тим часом Реновація старих приміщень і покинутих ділянок – це світова тенденція. За даними американського фонду National Trust for Historic Preservation, повторне використання вільних будівель може заощадити до 46% природних ресурсів. ООН додатково закріпила важливість сталого розвитку міст, щоби скоротити відходи та споживання енергії.

Тому останніми роками дедалі більше девелоперів почали звертати увагу на незавершені проєкти й реанімувати їх. Наприклад, у Детройті бюро Neumann/Smith Architecture переобладнало 100-річну будівлю на сучасний офіс для рекламного агентства. Один із чудових прикладів в Україні — реконструкція комплексу "Мистецький Арсенал", у рамках якої оновили його простір та прилеглі території. Є такий приклад і у нашому місті: по вулиці Полтавській років двадцять одна ділянка була обнесена похмурою огорожею, на якій множилися всілякі написи і за якою накопичувалося сміття. Позаторік, коли реконструйовували вулицю, знайшовся господар ділянки, який влаштував там сучасну автомийку. Все чисто, акуратно, прозора огорожа. Тепер там приємно пройти. І – ще одне джерело наповнення бюджету.

Вл. інф.

Надрукувати