Маркер престижності в Кропивницькому – танцювати в «Конвалії»

Перегляди: 932

Уже багато років у Кропивницькому «ходити на танці» означає бути причетним до високого мистецтва. Старт цьому тренду, очевидно, дав легендарний ансамбль «Ятрань» (художній керівник народний артист України Анатолій Кривохижа). Слава «Ятрані» пішла по світу, у місті з’явилися численні хореографічні студії. Одна з них стала народним ансамблем бального танцю «Конвалія» і щойно відзначила 50-річчя з дня утворення.

«Конвалію» заснувала у 1970 році фронтовичка (їздила з гастролями до бійців під час другої світової війни) Блюменталь Стрельбицька. Історія зберегла імена найперших танцюристів – Анна Мовчан, Тетяна Чудна, Анатолій Павленко, Леонід Корсунський. Коли Блюменталь Стрельбицька виїхала до Ізраїлю, художнім керівником став Віталій Іванович Завіна (пізніше ректор Центральноукраїнського педуніверситету, котрий трагічно загинув через нещасний випадок). Дев’яності роки були економічно тяжкими. Ось як в одному з інтерв’ю згадує про ті часи нинішній художній керівник «Конвалії» Ігор Спінул:

– Ми торгували! Молочними продуктами. Віталій Завіна закуповував по селах молоко. Я був водієм-експедитором. Завозили молоко на молокозавод, там із нього виготовляли різну продукцію. Щодня о 4-й ранку ми забирали її із заводу і розвозили по магазинах. Ці заробітки ішли на костюми, поїздки та інші потреби «Конвалії». Ще ми у скрутні роки їздили в Польщу і торгували там залізяками, щоб заробити на ремонт даху над приміщенням, де відбувались репетиції. Разом з Віталієм Завіною своєю машиною їздили у Москву за прикрасами для костюмів – наприклад, стразами та пухом для боа. Адже бальні танці – це шик і блиск. І чим більше, тим краще. Тоді в Україні цього не було. Тепер є все – аби гроші.

Ігор Васильович Спінул у хореографії все життя. З п’яти років танцював у "Конвалії", після школи закінчив педагогічний факультет нашого педагогічного університету за спеціальністю "Учитель початкових класів та хореографії». Магістр хореографі, має звання заслуженого працівника культури України, доцент кафедри хореографії Центральноукраїнсього педуніверситету імені Винниченка. У «Конвалії» спершу вів дитячу групу, потім став балетмейстером і після цього – художнім керівником.

Його дружина – головний балетмейстер ансамблю – Олена Миколаївна Спінул у «Конвалії» танцює з шести років. Після школи за порадою батьків вступила до Центральноукраїнського національного технічного університету, освоїла професію економіста. Однак за фахом не працювала, бо відчувала сильне бажання займатися танцями. Тож здобула ще й профільну освіту – магістр хореографії.

З 90-х років незмінним меценатом «Конвалії» є ПАТ НВП «Радій». В ансамбль приймають усіх бажаючих дітей з дошкільного віку. Сьогодні тут понад 400 учасників. Вони вчаться танцювати вальс, фокстрот, румбу, самбу, джайв та інші танці. Юні танцюристи – лауреати і призери багатьох вітчизняних та міжнародних конкурсів. Більшість викладачів хореографії у Кропивницькому – вихідці з «Конвалії». Кожен виступ ансамблю – це яскрава темпераментна феєрія, життєрадісний симбіоз руху, кольору, світла і енергії. Зараз репетиції призупинені через карантин. Та коли він закінчиться, «Конвалія» планує відзначити півстолітній ювілей грандіозним концертом.

Ніна Даниленко

Фото з відкритих джерел

Надрукувати