«Ми скоро домолимося Московському Патрірхату, що Україна зникне з мапи світу»

Перегляди: 1198

Напруженою залишається релігійна ситуація у селі Успенці Онуфріївського району. Аби вона вийшла з глухого кута у законну площину до села приїхав голова Онуфріївської райдержадміністрації Володимир Гамера. За ініціативи пана Володимира відбулися переговори, у яких взяли учась представники громади села та представники Олександрійської та Світловодської єпархії РПЦвУ. За підсумками переговорів сторони домовилися: діяти тільки в межах закону і виконувати закон. З цим погодились навіть представники єпархії Московської церкви.

…Історія села бере свій початок ще з часів до Хмельниччини. Та саме в козацькі часи тут з’явився православний храм – жителі села здогадуються, що назва села пішла саме від назви тої козацької церкви, що була збудована на честь Успіння Пресвятої Богородиці.

Сьогочасний приход було утворено 1997 року за благословенням тодішнього єпископа Кіровоградського і Олександрійського Василя. До 2008 року храм знаходився у пристосованому приміщенні. Та 2 березня 2008 року було освячене місце під будівництво храму, а 29 листопада цього ж року було освячено сам храм, який спроєктували та побудували київські майстри на кошти меценатів – Анатолія Яковенка, заслуженого юриста України, вихідця з Успенки, та його сім’ї. Саме він був чи не першим, хто допомагав громаді перейти до канонічної української церкви (ПЦУ). За це йому довелося витримати великий інформаційний і моральний тиск. Серце мецената не витримало несправделивості і зупинилося…

Храм збудовано не на місці попередника (це достеменно відомо), але назва з поваги до історії та для збереження традицій залишилася. Храмове свято тут відзначають 28 серпня, у день Успіння Пресвятої Богородиці.

З часом у селі постало питання про те, що церква має бути українською. Ця думка з’явились у громади ще 2014-го, з початком російської агресії в Криму та на Сході України. Багато односельчан були мобілізовані до Збройних Сил і пішли на захист України. Не просто односельчани, а сини, брати, батьки, добрі друзі та сусіди. У такі важкі та тривожні часи душа кожного хоче звернутись до Бога за підтримкою та розрадою.

Та в храмі, що належав до УПЦ МП, продовжували прославляти та бажати многії літа патріарху Кірілу, який благословляв російські війська вбивати наших хлопців. Для багатьох прихожан це стало неприйнятним, дехто з цієї причини перестав відвідувати церкву в селі та й по теперішній час не відвідує. Мешканець Успенки, ветеран АТО, воїн 79 ОМБР Валерій Шашликов здивований – як в Україні може діяти РПЦ, якщо він бачив під час оборони ДАПу, як московські священники благословляли сепаратистів.

З отриманням Томосу про автокефалію намір громади перейти до Православної Церкви України зміцнів. Як розповідають у громаді, від самого початку вони пропонували настоятелю храму протоєрею Іоану Ониську перейти до ПЦУ. Та він казав, що залишиться служити в єпархії, де почав свій шлях священика. Тільки після цього громада вирішила висловити йому недовіру. У грудні 2019 року було проведено збори, на яких були присутніми 68 осіб, що становить переважну більшість членів релігійної громади. Усі присутні проголосували за те, щоб змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях Української православної церкви с. Успенки Онуфріївського району та увійти до складу Православної Церкви України, змінивши при цьому назву на: Релігійна організація «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці Кропивницької єпархії Православної Церкви України с. Успенка».

Збори релігійної громади були скликані та проведені з дотриманням вимог закону та усіх нормативно-правових актів. У громаді наголошують: отець Іоан Онисько, звичайно, може зі своїми прихожанами побудувати храм поруч і правити службу російською мовою. І навіть громада Православної Церкви України готова підтримати його в побудові нового храму і допомогти фінансово. Бо прихожан у нього залишилося мало та й ворогувати селяни не хочуть.

Але їхні добрі наміри не знайшли підтримки у опонентів. Священики та решта селян, які лишилися вірними Московській церкві, не пускають їх до храму і називають вірян ПЦУ, які проголосували за перехід, меншістю та чужими в селі. У той же час релігійна громада ПЦУ Успенки пройшла всі бюрократичні сходинки і має на руках всі документи, передбачені чинним законодавством. Попри позицію деяких посадових осіб, зокрема сільської голови Успенки Наталії Сірої, яка стала на бік вірян і священників РПЦвУ.

Ситуацію коментує адвокат Андрій Григорович: «У результаті проведених зборів і перемовин, досягли консенсусу: документи, з якими не згодна одна сторона, оскаржуються в судовому порядку. Порушення прав користування майном іншої громади с. Успенка також буде вирішуватись в судовому порядку. Тобто обидві сторони прийшли до домовленості, що силовий сценарій в селі не допускається, а вирішення буде проводитися мирним шляхом – розглядом відповідних позовів у судах. І кожна сторона дала свою згоду на те, що рішення суду буде виконуватись в добровільному порядку, щоб не допустити силового сценарію чи будь-яких конфліктів на території села».

Окремо голова райдержадміністрації пообіцяв дати оцінку діям чиновників у цій ситуації.

– Єдиний спільний знаменник у цьому випадку має бути – тільки судове рішення. У голови сільради мусить бути тільки одна позиція – нейтральна. Адже, що одна сторона, що інша – це члени громади. А вона представляє інтереси на даний час цієї громади… З приводу цього з нею ще буде окремо проведена розмова, – зазначив голова Онуфріївської РДА Володимир Гамера.

«Бог за нами, правда за нами. А коли правда за нами, а правда тая це є Бог, і, я думаю, це є наша перемога. Наша перемога це є Христос, наша перемога є ті люди, які моляться і наша перемога – правда. Амінь», – сказав отець Тарас, священик громади ПЦУ с.Успенка.

За публікаціями сайту «Духовний фронт України»

Надрукувати