Нас запрошують на суботки!

Перегляди: 855

І що воно таке? Ось яке пояснення я знайшла у статті «Слово про велетнів української культури Марка Кропивницького і Дмитра Яворницького» славної пам’яті Миколи Галицького:

«… Дмиртро Яворницький, як відомо, захоплювався темою Запорізької Січі. За це своє захоплення у 1886 році він був позбавлений права працювати в Харківському університеті й взагалі жити в Україні. Розбитий морально, пригнічений горем, учений переїжджає до Петербурга.

Перебуваючи в Петербурзі, він брав активну участь в діяльності української громади, приятелював з письменниками і громадськими діячами Д.Мордовцевим, К.Білиловським, М.Могилянським, П.Стебницьким, П.Балицьким та іншими.

Освоївшись із столичним життям, він влаштовує у себе так звані, як він пише, суботки, котрі відвідували поети, художники, композитори, актори, студентська молодь. Тут він знайомиться з І.Рєпіним. Восени 1886 року в Петербург приїздила на гастролі трупа М.Кропивницького, склад був блискучий: Кропивницький, Заньковецька, Садовський, Саксаганський, Затиркевич-Карпинська, Садовська, Маркова, Мова. 40 чоловік хору і 26 чоловік оркестру. Зустрілися давні друзі. Яворницький запросив їх до себе на суботку, або, як він ще називав, збіговище. На цю суботку прийшов і І.Рєпін. Ця зустріч особливо запам’яталася всім учасникам, про неї вони часто згадували у своїх листах, спогадах.

Дмитро Іванович пригадує: «Після вечері Сластіон (художник) взяв свою кобзу, сів, склавши ноги на підлозі, й заспівав під акомпанемент кобзи думу «Плач бідних невольників у тяжкій турецькій неволі». Спів глибоко вразив слухачів. Я глянув на Рєпіна і побачив, що з його очей капають сльози:

– Кобзарю, любий, дорогий кобзарю, ану, змахни з наших очей сльози, щоб вдарили лихом об землю. Ушквар нам веселої! І кобзар ушкварив гопака. Такого гопака, що всіх ніби жаром обпалило».

Навряд чи у Кропивницькому гратимуть чи танцюватимуть гопака (хоча – чому б і ні?), але #Пан_Митрофан (Юрій Митрофаненко) пропонує "СУБОТКИ ПО-КРОПИВНИЦЬКИ" у формі екскурсії фортечними валами за темою "УКРАЇНСЬКІ СТЕЖКИ ФОРТЕЦІ св. ЄЛИСАВЕТИ".

Зустріч – у СУБОТУ, 8 серпня, о 18.00, на Цирковій площі.

Надрукувати