Обласна влада проти Національного парку «Чорноліський»?

Перегляди: 1179

Мало не 100 років науковці, а зараз і громадськість твердять про необхідність створення Національного парку «Чорноліський». Бо маємо у наших лісах Нерубаївському і Чорному унікальні зразки флори і фауни, тисячолітні ландшафти, чи не єдине у світі озеро без дна, цінні історичні ареали.

Аргументів безліч.

Чорний ліс: новий національний парк в Центральній Україні?

Але всі вони, на жаль, розбиваються об бюрократичний мур влади, її байдужість і небажання братися за клопітну справу. При цьому на словах – усі, до найвищих кабінетів, ніби готові підтримати гарну справу. Після науково-практичної конференції, що відбулася у березні 2018 року, документи було надіслано у профільне міністерство і воно схвалило ідею, як обґрунтовану (підготовлено відповідна наукова аргументація) і важливу.

Науковець Ольга Гелевера повідомила: 23 березня 2018 року міністерство схвалило клопотання щодо створення НПП "Чорноліський" та направило до Кіровоградської ОДА для погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій рекомендованих для заповідання.

У липні цього року активісти Кропивницького відділення Українського географічного товариства знову звернулися до міністерства, бо нинішня очільниця обласного управління екології, природних ресурсів і паливно-енергетичного комплексу Яніна Мацків під час передачі «Радіодень» заявила, що у департаменті немає подання на створення НПП «Чорноліський»…

27 липня Міндовкілля звернулося до Кіровоградської ОДА та Держлісагенства з проханням надати інформацію про стан погодження клопотання і причини затримки або відмови у погодженні.

«Кіровоградська ОДА повідомила про відмову власників та первинних користувачів природних ресурсів і зацікавлених органів державної влади погодити вказане клопотання, в облдержадміністрації відсутні правові підстави для подальшого проведення заходів зі створення парку», – відписали з міністерства.

Заступник міністра Олександр Краснолуцький, який підписав цей лист, теж фактично вмиває руки, мовляв, що ми можемо, коли обласна влада проти?

– Тобто, лісгоспи й надалі вирубуватимуть Чорний ліс і нашу ОДА це влаштовує?! – обурюється Ольга Гелевера.

Ясна річ, лісгоспи займаються своєю господарською діяльністю і вони геть не зацікавлені у створенні Національного парку. Але для того ж і існує державна влада, щоб відстоювати загальні, національні інтереси, а не йти на повідку у окремих господарників! Тим більше, що Національний природний парк, коли він буде створений, принесе і прибутки, і вигоду населенню, і дохід у бюджети. Але слід же провести відповідну роботу, докласти немалих зусиль, бути зацікавленим і небайдужим!

Та хто ж це буде робити? Яніна Мацків? Ця уродженка Полтавщини, ніби й має відповідну освіту та досвід: навчалась у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка: спеціальність”Екологія та охорона навколишнього середовища” кваліфікація “еколог” (2010); спеціальність “Державна служба” кваліфікація “магістр державної служби” (2015). У 2011 році була науковим співробітником рекреаційного центру Криворудський Полтавської обласної ради. З 2011 по 2017 рік займала різні посади державної служби в Державній екологічній інспекції в Полтавській області. З грудня 2019 по травень 2020 року працювала головним спеціалістом відділу стратегічної екологічної оцінки управління оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки Міністерства енергетики та захисту довкілля України. 

Така людина першою мала б бити у дзвони і очолити роботу із первинними користувачами, підключивши до неї ту ж громадськість. Можливо, пані Яніні було б зручніше у вищих кабінетах, а екологічний напрям у області має очолити інша, небайдужа людина?

Світлана Орел

Надрукувати