Один день Івана Карповича

Перегляди: 873

До 30-річчя незалежності України знято фільм про Івана Карпенка-Карого. Зйомки тривали впродовж двох днів у державному заповіднику-музеї Хутір «Надія». Режисер-постановник головний режисер театру ім. Марка Кропивницького Євген Курман.

В основу стрічки покладено момент, коли Іван Тобілевич читає артистам театру, які завітали до нього, щойно написану драму «Хазяїн». Як відомо, на той час (1900 р.) він приєднався до нової театральної трупи, створеної його братом Панасом Саксаганським, у якій до кінця життя працював активно й напружено як артист, режисер, драматург. Насправді п’єсу «Хазяїн» драматург представив колективу трупи у Полтаві, але автори фільму вдалися до художнього домислу, який виявився вдалим.

«Сцена — мій кумир, театр — мій священний храм! – говорив Іван Тобілевич. – Тільки з театру, як з храму крамарів, треба гнать і фарс, і оперетику, вони — позор іскуства, бо смак псують і тільки тішаться пороком!.. В театрі грать повинні тільки справжню літературну драму, де страждання душі людської тривожать кам'яні серця».

Роль Карпенка-Карого зіграв заслужений артист України Олександр Ярошенко. За його словами, відчути та відтворити неповторну ауру спілкування братів Тобілевичів, інших артистів театру було дуже цікаво.

Директора театру Володимир Єфімов розповів, що у фільмі знімався увесь колектив театру: не лише актори, а й працівники технічних служб, перукарі, костюмери.

Дарина Скрипник зіграла роль Марії Заньковецької, Євген Скрипник – Миколи Садовського, Надія Мартовська – Софії Тобілевич, Олексій Дорошев – Марка Кропивницького, Людмила Швець – Ганни Затиркевич-Карпинської, Олександр Малахатько – Панаса Саксаганського, Андрій Попадюк – сина Івана Карповича Юрка. Також ролі виконувала Ірина Ликова, Антон Адаменко, Тетяна Бовшик та інші. Варто зауважити, що персонажами дійства став й заповідник-музей Хутір «Надія»: багатий краєвид, мальовнича природа, речі побуту корифеїв, що збереглися донині тощо.

Режисер Євген Курман зазначив:

– Це дуже цікавий проєкт: історично-художня реконструкція про один день життя Івана Карпенка-Карого на Хуторі «Надія». Відрадно, що на відміну від театральної постановки стрічку зуміє побачити широке коло глядачів. У співпраці з Тетяною Кравченко, завідувачкою музею, ми відтворюємо максимально наближений у сучасних умовах історичний контекст життя та творчості генія українського театру Івана Карпенка-Карого в останні його роки в улюбленому рідному маєтку. Охоплено багато локацій, які допомагають збагнути і осмислити філософію життя Івана Карповича.

Відеофільм також покажуть під час Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» на Хуторі «Надія» 11 вересня цього року.

Ольга Кизименко

Надрукувати