Парадокси медреформи. Що кажуть медики?

Перегляди: 820

Кілька днів тому ми опублікували матеріал Олександра Виноградова про недоладності медичної реформи. Йшлося про те, що записуватися на прийом до лікаря слід наперед за кілька днів, про незручності при виписуванні направлення на стаціонарне лікування.

Ось як коментує ситуацію сімейний лікар Олена Баранова:

«На жаль, дуже близько до правди, хоча про те, що чекати прийому доводиться дев’ять днів – це перебір. У нашому закладі я не чула, щоб таке траплялося.Справді, для нас дещо незвична річ – попередній запис на прийом до лікаря, але це дуже зручне нововведення як для пацієнтів (не треба чекати в чергах), так і для лікарів (можна опимально спланувати свій робочий день). Ніхто не заперечує – є дефіцит лікарів, але він не критичний. Існує така форма роботи, як ургентиний та позачерговий прийом. Крім того, у нашому ЦПМСД №1 працюють лікарі, з якими можна укласти договір. Напевно, так само і у ЦПМСД №2.

Звичайно, якщо у людини не підписана декларація із сімейним лікарем, то вона постійно буде стикатися з проблемами. У медичному сенсі, звичайно. Раджу не зволікати з укладенням декларації. Але слід розуміти, що рівень кваліфікації, людські та професійні якості кожного лікаря не однакові, тому іноді виникають різні непорозуміння між пацієнтом і лікарем, які неможливо наперед передбачити і запобігти. Люди часто не обізнані. Не довіряють лікарям, бояться обстежень, нехтують профілактикою. Сімейний лікар повинен бути таким, щоб це все направити у конструктивне русло. І система має бути до цього вже підготовленою. А поки що: ліс рубають –цурки летять.Знаєте, якщо перефразувати "шерше ля фам" у форматі нашої розмови, то буде "шерше ля док".

А ліки реально дуже дорогі і курс лікування в 5 тисяч – це, на жаль, не стеля, а так – розминка».

Технічне питання?

У четвер у мене на прийомі був пацієнт з Долинського району. Пацієнту бажано мати направлення від лікаря.

Цитую по пам'яті: "Мені сказали, що мій сімейний лікар у відпустці, тому я не можу отримати направлення в онкоцентр. Або мені треба перепідписати декларацію з іншим лікарем. А коли мій лікар вийде з відпустки, мені що, перепідписувати з ним декларацію?"

Я здивувався. Набрав по телефону головного лікаря центру ПМСД. Отримав підтвердження слів пацієнта. Бо це вимога НСЗУ.

Ще більше здивувався. Поговорив по телефону із заступником директора департаменту охорони здоров'я. Заступник директора розділив моє здивування. Сказав, що можливо НСЗУ дало свої розпорядження напряму центрам, оминувши департамент, бо не знайомий з такими вимогами.

Подзвонив колезі з Кропивницького (сімейний лікар). Дізнався, що для виписки електронного рецепта справді треба або чекати свого лікаря, або підписувати нову декларацію, але направлення може видати будь-який лікар, тому у них не вимагають у пацієнта підписувати нові декларації на час відпустки свого лікаря.

Сиро це. І або є якісь незрозумілі команди або нерозуміння на місцях.

Андрій Гардашников

Надрукувати