Перший прем’єр ще й малював

Перегляди: 1457

У Музеї мистецтв, що у Кропивницькому, відкрито спільний з Національним художнім музеєм України виставковий проєкт «Малярська спадщина Володимира Винниченка», присвячений 140-річчю письменника, політичного діяча і художника.

Наш край славиться видатними художниками минулого й сучасного, не в останню чергу тому, що в дореволюційному Єлисаветграді діяли вечірні рисувальні класи тодішнього викладача реального училища Феодосія Козачинського, які дали поштовх багатьом талантам. Краєзнавці стверджують, що їх якийсь час відвідував і Володимир Винниченко. І хоча талант письменника переважив обдарування художника, все ж він залишив нащадкам свою, особливу мистецьку спадщину, з частиною якої вже не вперше мають можливість ознайомитися його земляки.

Перший прем’єр-міністр незалежної України, як відомо, значну частину свого емігрантського життя прожив у Франції. Був одним із засновників «Артистичної секції» при українській громаді в Парижі. За життя картини його експонувались у Львові. Після смерті архів було перевезено в Нью-Йорк і здано на тимчасове зберігання в архів Російської та Східноєвропейської історії Колумбійського університету. Вдова Винниченка Розалія Яківна заповіла, що коли Україна стане вільною і демократичною державою, архів має бути переданий їй безкоштовно. Цей процес розпочався з ініціативи професора Григорія Костюка та Української Вільної Академії Наук США. В травні 2000 року було передано 89 одиниць збереження – оригінальні олійні картини, акварелі, альбоми з малюнками, а також 14 картин інших художників, що належали родинні Винниченків.

Картини митця, відреставровані художником В.Корчинським, вперше експонувалися в Україні у 2001 році в Національному музеї Тараса Шевченка з нагоди 50-их роковин з дня його смерті. У 2002 році УВАН передала Інституту літератури ще десять картин, які експонувалися в Музеї книги і друкарства. У 2006 році виставка картин Винниченка була організована Українським фондом культури. Десять років тому УВАН передала в Україну на довічне зберігання залишок мистецької колекції родини Винниченків – ще 20 художніх творів, серед яких полотна Винниченка та твори М.Глущенка, А.Сологуба, С.Мако, С.Зарицької.

Вперше виставка картин видатного земляка (19 творів із зібрання Інституту літератури імені Т.Г.Шевченка НАНУ) відбулася у нашому обласному художньому музеї до його 130-річчя. І ось – нова зустріч.

Звісно, талант Винниченка-письменника домінує, але деякі його твори вражають і запам’ятовуються – «Автопортрет», «Білий натюрморт», «Фрукти й городина».

Світлана Орел

Надрукувати