ЦПМСД №2: тортури над хворими тривають?

Перегляди: 861

15 квітня 2021 року. Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) №2 міста Кропивницький. Пацієнтка лікує рак з осені 2020 року. Діагноз підтверджено. Є патгістологія, є імуногістохімія. Розпад пухлини видно неозброєним оком. Є сильний біль. Вже приймала одну таблетку морфіну кожні 4 години (+ парацетамол, + прегабалін). Біль прогресував, якийсь час діяла доза дві таблетки морфіну кожні 4 години. Прийшов час, коли більш-менш вдається забезпечити контроль над больовим синдромом, якщо застосовувати дозу три таблетки кожні 4 години.

Пацієнтка дзвонить дуже занепокоєна, каже, що у неї виникла серйозна проблема з ліками. Сімейний лікар сказала їй, що востаннє видали 90 таблеток (чи рецепт на 90 таблеток), бо доза три таблетки дуже велика, і це погано впливає на серце та загрожує їй наркоманією. Отож, треба або переходити на пластирі, або їй будуть колоти знеболююче.

Я зараз постараюсь максимально спокійно прокоментувати цей набір аргументів. 1. Доза три таблетки морфіну не висока, а цілком адекватна у даних обставинах. 2. Застосування пластирів – ідея суперова, якщо центр або сімейний лікар готові взяти на себе фінансові витрати, бо пацієнтка каже, що грошей купувати їх самостійно у неї немає. Якщо зараз забезпечити її навіть безкоштовними пластирями на один-два місяці, у разі, якщо вона проживе довше (а може прожити довше, чому ні?), через пару місяців раптово виникне необхідність витрачати 6-10 тисяч гривень на місяць на пластирі. А таких грощей немає, і що людині тоді робити?

3. Морфін в уколах призначається не тому, що доводиться пити занадто багато таблеток. Морфін в уколах призначається тоді, коли нетравмуючими способами НЕМОЖЛИВО лікувати. Коли людина не може проковтнути таблетку або коли блювання не дає можливості подіяти таблетці, а при цьому недоступні і пластирі. Заміна трьох таблеток однією ампулою морфіну не знижує дозу. Це – еквівалент. По силі одна ампула дорівнює трьом таблеткам морфіну. Але ампула має вартість більшу, ніж десять таблеток морфіну плюс травмує.

4. Про те, що пацієнтка "стане наркоманкою" та про поганий вплив на серце, якщо це дійсно слова людини з медичною освітою, то єдиний коментар – мені соромно, що у нашому місті досі є лікарі, які це говорять.

Останнім часом я регулярно отримую зворотній зв'язок саме від пацієнтів з центру ПМСД №2 міста Кропивницький.

19 березня 2021 року я написав в пості про випадок, який мені розповів колега, коли пацієнта ганяли по "свіжу виписку" для продовження лікування хронічного больового синдрому. Я тоді не вказав, але то був пацієнт саме ЦПМСД №2.

https://www.facebook.com/andrii.gardashnikov/posts/4443962442315692

6 квітня 2021 року я пишу пост про пацієнта, у якого є купа виписок та підтвердження діагнозу ще з 2017 року, якому відмовляються призначати знеболення без додаткової (ще одної) довідки з онкологічного центру.

https://www.facebook.com/andrii.gardashnikov/posts/4499137563464846

Ну й те, що ми маємо на сьогодні. Це третій випадок з 19 березня. Менше ніж за місяць я отримую з одного лікувального закладу в обласному центрі три такі приклади.

Мої попередні виступи викликали підтримку, але й критику. Мовляв, я недостатньо етичний у висвітленні цих проблем. Визнаю, я дуже емоційно ставився та ставлюсь до узаконених катувань над паліативними пацієнтами, що організовуються медичними закладами. При тому, що чиновники в області та обласному центрі заявляли, що у нас немає проблем зі знеболенням. І публікувалися статті, що паліативна допомога в Кропивницькому є найкращою в Україні.

http://www.vechirka.com.ua/pal-ativna-dopomoga-v...

Я зводжу до мінімуму свої коментарі стосовно описаного. Наскільки можу. Але я дуже прошу відгукнутися тих, хто знається на паліативній допомозі, на лікуванні хронічного больового синдрому у паліативних пацієнтів: як ви оцінюєте якість лікування хронічного болю, базуючись на наведених прикладах, в місті Кропивницький Кіровоградської області та конкретно – в центрі ПМСД №2 міста Кропивницький?

Андрій Гардашников, лікар-онколог

Надрукувати