У Кропивницькому з’явився атракціон «Рандеву на морському дні»

Перегляди: 1315

Чи можна ходити там, де ще півтора місяця тому плавали? Теоретично – ні. Практично – так. По дну ставка у районі дачного масиву «Тюльпан» на Лелеківці можна вільно гуляти без небезпеки замочити взуття чи провалитися в ковбаню…

Ні, ставок не спустили браконьєри, щоб вибрати рибу. Ставок не спустили екологи, щоб вигребти звідти центнери старих шин, чобіт, пляшок та іншої бридоти, яку накидали у воду відпочивальники і рибалки. І не археологи злили звідси воду, щоб підняти з мулу безцінний Ноїв ковчег.

Ставок знищила сама природа – він висох.

Я поміряла – вода відступила від берега на 13 (тринадцять) метрів! Посередині чаші, яку займала водойма, лишилася тільки калюжа такої глибини, що дно просвічує. По непотрібних тепер кладках видно, що глибина води тут була більше метра…

Безсніжна тепла зима не сприяла акумуляції вологи у водоймах і в ґрунті. У 2020 лише в лютому (161 відсоток норми опадів) і травні (183) на землю впало достатньо вологи. У інші місяці – катастрофічний недобір при перевищенні норми температури повітря на 4-5 градусів за Цельсієм!

Січень – 39% норми опадів, березень – 78, квітень – 19, червень – 50, липень – 43, серпень – 0, вересень –15…

Укргідрометцентр зазначає, що у 2020 році оптимальні умови для розвитку рослин та урожайності були тільки у Волинській області. «На решті території максимальна температура на поверхні ґрунту за цей час досягала +58-65 ºС, на сході та півдні – +66-70 ºС. Спостерігалася велика кількість днів із суховіями різної інтенсивності не тільки у традиційних для цього явища південно-східних областях, а й у західних та північних.

Станом на 17 вересня за експертною оцінкою та фактично визначеними запасами вологи на 60-70% площ, призначених для сівби озимини орний шар ґрунту абсолютно сухий або майже сухий, відбувається його ущільнення, що ускладнює обробіток ґрунту під оранку та посів. При цьому 0-10 см шар ґрунту майже сухий на 70-80% площ. Масова сівба озимини на площах із таким зволоженням є недоцільною».

Не так страшно те, що було, як те, що буде. На більш-менш ефективні опади можна сподіватися аж у лютому 2021. З мого досвіду: прогнози збуваються відсотків на 90. Найчастіше метеорологи помиляються тоді, коли прогнозують опади, а їх нема.

Таким чином, наша місцевість набуває всіх ознак семиаридного клімату. Щоб було зрозуміло – він характерний для околиць пустелі Сахара…

Кадри, які ви бачите – історичні. Ми (менш ймовірно) згодом або станемо роздивлятися їх і радіти, що тепер ставок знову повноводний, або (скоріше всього) будемо стояти біля порожньої сухої канави і ностальгійно зітхати: «А колись тут була вода»…

Ніна Даниленко

Надрукувати