У Миргороді кропивничани зустрілися…з Миколою Гоголем

Перегляди: 1090

Микола Гоголь живе у Миргороді, і це я бачив на власні очі. Зустріч з Миколою Гоголем стала сюрпризом і родзинкою ХХХV зльоту геральдистів України. Його учасники після підняття прапора зльоту, підійшли до пам’ятника письменника. Організатори зльоту, ніби жартома, чи з поваги до письменника зі світовим ім’ям, запропонували поскандувати – «Гоголь! Гоголь! Гоголь!» І тут, звідки не візьмись, вийшов Микола Гоголь. Як з’ясувалося це був його двійник – місцевий екскурсовод Микола Іванович Кисличенко. А далі його прийняли до гурту геральдистів, вручивши зльотівський значок, на якому теж був зображений Микола Гоголь.

Після розповіді про історію встановлення у Миргороді пам’ятника письменнику тривала захоплююча екскурсія алеєю гоголівських героїв та миргородським курортом, відвідини бювету мінеральної води, прогулянка парковою зоною з розповідями про історію міста.

До речі, сам Микола Васильович Гоголь лікувався подібними водами за кордоном, бо за його життя в Миргороді ще не виявили лікувальних мінеральних вод, і курорту не було. Поклала йому початок перша свердловина аж у 1908 році.

А наступного дня Всеукраїнського геральдичного зльоту пан Микола провів нам цікаву екскурсію під час поїздки у село Дібрівка. Багато захоплюючого розповідав про коней, а в самому селі під час відвідин музею кінзаводу №62 передав естафету місцевому фахівцеві. Геральдистів, які завітали вручити герб та прапор села з відповідними реєстровими грамотами, зустрів сільський голова та дівчата у вишиванках з хлібом-сіллю.

Після цих урочистостей були відвідини музею кінзаводу, катання верхи, та екскурсія територією старовинного кінзаводу, заснованого в 1888 році племінником російського царя Миколи ІІ великим князем Дмитром Романовим. У мальовничому селі є діюча церква Фрола і Лавра, покровителів коней. В старі часи до роботи з кіньми, до речі, допускали лише після молитви.

А ще 63-річний Микола Кисличенко з міста Миргорода вже дванадцять років приїжджає на всесвітньовідомий ярмарок до Сорочинців у костюмі Миколи Гоголя. Офіційним же Гоголем на Сорочинському ярмарку є полтавський актор Богдан Чернявський. Він там працює з 2003 року.

– Чернявський буває тільки на офіційному відкритті. А прості люди теж хочуть із Гоголем побалакати, пофотографуватися, — говорить Микола Кисличенко.

— По ярмарку ходять два десятки гетьманів. Чому ж не може бути кілька Гоголів? Пропонував організаторам свою кандидатуру, ті не одразу згодилися. Плати мені не треба. Тільки б не гнали в шию. Про Гоголя розкажу що завгодно, бо майже 40 років працюю екскурсоводом. – розповідає миргородський Микола Гоголь.

– Якось знайомий попросив зіграти Гоголя під час екскурсії у Сорочинському музеї. Узяв парик, із курячого пір'я зробив вуса. Ото був екстрим. Підходжу до портретів, кажу: оце мій батько, оце мати. І так все по порядку. Тільки в останній залі, де посмертна маска, не сказав, що моя. Побоявся. Пізніше відпустив волосся, зробив зачіску, як у Миколи Васильовича. Ніс у мене немалий. Усі кажуть, я схожий на Гоголя, – говорить екскурсовод.

До речі, працює Гоголь-Кисличенко без жодного гриму і перуки, бо має велику зовнішню схожість зі своїм знаменитим земляком.

Анатолій Авдєєв

Надрукувати