В Україні можна безкоштовно перевірити серце? Не вірте!

Перегляди: 732

Статистика свідчить: найчастіше українці помирають від серцево-судинних захворювань. Тільки від ішемічної хвороби серця з січня по листопад 2020 року померло понад 250 тисяч українців. 

Як тільки ви відчули болісні та неприємні відчуття у ділянці груднин, задишку, запаморочення і головний біль, порушення ритму або частоти серцевих скорочень, слід звернутися до лікаря.

"Ціна обстеження не повинна лякати пацієнтів, які помітили за собою ці симптоми, адже лабораторні та інструментальні дослідження, електрокардіограма та аналіз крові на холестерин, закладено у гарантований пакет первинної ланки. Тому є безоплатним для пацієнта", – запевняють у НСЗУ.

За програмою "Доступні ліки" пацієнт може отримати у лікаря рецепт на будь-які ліки з 219 препаратів від серцево-судинних захворювань, які покриває ця ініціатива. Деякі з них можна забрати в аптеці безплатно, а інші з доплатою. Якщо сімейний лікар виписує направлення до кардіолога або, наприклад, УЗД серця, то ці послуги також є безоплатними. 

Декларується, що безкоштовними для пацієнтів з інфарктом чи інсультом мають бути: діагностика (КТ, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження); проведення тромболітичної терапії (при інсульті), стентування (при інфаркті); цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації; медична реабілітація в гострому періоді; лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів та витратні матеріали; ліки та медичні засоби, які закуповуються централізовано за кошти бюджету (наприклад, стенти); харчування в стаціонарних умовах.

До тарифів за медичні послуги не включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які забезпечуються у централізованому порядку за рахунок інших програм державного бюджету. Наприклад, якщо держава закуповує стенти для проведення стентування, для пацієнта вони безкоштовні. 

В Національній службі здоров'я України анонсують розширення обсягу послуг, які можуть стати безкоштовними для пацієнтів з інсультом чи інфарктом найближчим часом. Зокрема, у перелік можуть бути включені ліки для таких пацієнтів, але поки що такий реєстр лікарських засобів ще не затверджений. 

Непогано, правда ж? А як насправді? Ось що розповіла головний лікар КНКП «Обласний клінічний кардіологічний центр» Кіровоградської обласної ради Ганна Сухомлин:

– Коли пацієнт приходить у поліклініку, за його прийом НСЗУ оплачує 49 гривень. Чи можна за ці гроші зробити повноцінне обстеження, аналізи, тим більше, якщо необхідно провести складні біохімічні? Ясна річ, ні. Це фактично кошти тільки за усну консультацію лікаря. Або якщо у людини болі у серці, для діагностики необхідна коронографія, яка одна тільки коштує шість-сім тисяч гривень. Припустимо, людина потрапляє у стаціонар з гіпертонічною хворобою. НСЗУ перераховує 2,6 тисяч гривень. За ці гроші треба провести лабораторні та інструментальні аналізи, забезпечити лікування, харчування і хоч мінімальну реабілітацію. Це реально? Ні.

Так само з УЗД. Сімейні лікарі виписують електронне направлення, пацієнти звертаються, але ми не маємо технічних можливостей, щоб обслужити весь потік. Наш лікар-спеціаліст обстежує у першу чергу стаціонарних хворих центру, для інших черга, яка може сягати й кількох місяців. Ясна річ, люди не задоволені. Але відкрити додаткові кабінети немає жодної можливості.

Ми давно про це говоримо, не раз зверталися із поясненнями у НСЗУ, але там не хочуть нас чути. Зрозуміло, у держави немає на все коштів, але це слід дохідливо пояснити людям, не вводити їх в оману.

Надрукувати