Як «Наталка-Полтавка» Америку підкорила

Перегляди: 555

4 грудня 1936 року, рівно 85 років тому, в США відбулася прем’єра першого українського звукового фільму «Наталка-Полтавка», знятого Іваном Кавалерідзе на кіностудії «Українфільм».

Це була екранізація однойменної п’єси Івана Котляревського. Цікаво, що в цьому фільмі актори вперше співали під фанеру. Аранжування музики, що звучала в фільмі, було зроблене ще Миколою Лисенком.

У комедії Наталку грала акторка Катерина Осмяловська (дружина Леся Липківського, невістка митрополита Липківського) – перша Наталка– Полтавка в кіно. Упродовж усього фільму вона жодного разу не посміхнулася, бо, попри щасливий фінал, це драма. Під час зйомок актриса була вагітна. 14 листопада 1936-го Осмяловська народила сина Костянтина, онука митрополита УАПЦ Василя Липківського, невдовзі розстріляного більшовиками.

У ролі Миколи виступав Степан Шкурат. Талант у колишнього працівника депо з початковою освітою, батька тринадцяти дітей, відкрив Іван Кавалерідзе. Олександр Довженко вважав Шкурата уособленням образу українського селянина і знімав у фільмах «Іван» (1932), «Аероград» (1935), «Щорс» (1939).

У той же час «Наталку-Полтавку» в США екранізував емігрант Василь Авраменко, танцюрист і хореограф. Він мав власну кінокомпанію — «Перша говоряча українська фільма». Митець, до речі, родом із сусідньої Черкащини. із легендарного села Стеблів.

Обидві картини показували майже одночасно. Фільм Кавалерідзе демонстрували три тижні (21 день) поспіль у нью-йоркському кінотеатрі «Рузвельт», де навіть голлівудські бойовики не трималися так довго. Щоденно 8-10 тисяч американців переглядали стрічку. Фільм Кавалерідзе, створений під пильним наглядом радянської цензури, без англійських титрів, переміг популярні бойовики.

Ганна Черкаська

Надрукувати