Жахлива мертва зона підповзла до Кропивницького

Перегляди: 1640

Рукотворна картина тотальної розрухи в мирній місцевості – чи може таке бути? Може. Фотокамера зафіксувала тільки наслідки руйнівної атаки техніки на природу. Що тут коїлося в процесі, не хочеться і уявляти, щоб поберегти нерви.

На північно-східній околиці Кропивницького між вулицями Загірською та Богдана Хмельницького розкинулася розлога долина притоки Інгулу річки Грузької. Багато років тут був просторий луг, що одним краєм прилягав до мосту через трасу М-12, іншими – до міських городів, дач і штучного ліска на узгір’ї. Розмір лугу – 700 на 500 метрів, по ньому були розкидані кучеряві крони духмяного сріблястого лоху (по народному – дикої маслини), верб і диких груш – усього понад сотня дерев. Впритул до ліска рівними рядами був висаджений гайок із калини. З ранньої весни до пізньої осені цей простір був по коліна укритий травами і квітами.

А тепер усього цього немає від слова зовсім.

Усі без винятку дерева викорчувані з коренем, їхні апокаліптичні останки згорнуті під ліс, насип і впритул до крайніх міських хат. Від калинової плантації теж зосталося кілька обдертих прутиків. Ніяка оптика не передасть моторошного масштабу насильницької загибелі ідилічного пейзажу. До всього неподалік розорано покинуті дачі з фруктовими деревами. Розорювати можна лише схили ухилом до 7 градусів. Тут усі 15. Кому заважала мальовнича зелена місцина?

Перша підозра, звісно, на місто – воно поруч. Друга – на недалеку Обознівку. Різні карти показували приналежність цього лугу то згаданому селу, то Фортечному району Кропивницького. На публічній кадастровій карті України територія долини позначена написом «Відомості про зазначену ділянку не знайдені». Ретельніший пошук вивів на Великосеверинівську територіальну громаду. Якщо це вона покорчувала дерева, то, очевидно, має свої плани щодо долини Грузької?

Згідно з українським законодавством, річки з басейном до 2000 квадратних кілометрів вважаються малими. Басейн Грузької 245 квадратних кілометрів. Отже, мала.

Заходи з охорони малих річок визначено у ст. 80 Водного кодексу України. З метою охорони водності малих річок, зокрема, забороняється: «Зменшувати природний рослинний покрив і лісистість басейну річки; Розорювати заплавні землі та застосовувати на них засоби хімізації; Надавати земельні ділянки у заплавах річок під будь-яке будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд), а також для садівництва та городництва».

Площі поблизу малих річок дозволяється займати лише під луки та ліси. Луг тут уже був. То, може, тут висадять ліс із грамотно підібраними для берегової місцевості деревами? Головний спеціаліст відділу земельних відносин Великосеверинівської сільської ради Людмила Ушакова пояснила:

– Великосеверинівська сільська рада виділила там вісім ділянок у приватне володіння під ведення садівництва та городництва. Будуватися там не можна. Згідно із законом захисна смуга для малих річок становить 25 метрів від русла. Я чула, що під час знесення дерев хтось викликав патрульну поліцію. Що там на даний момент, не скажу.

На момент зйомки по лугу вже прокладав перші борозни трактор…

Не буде вже тут дерев. Не буде трави, яку жителі околиць Кропивницького косили для домашніх тварин. Не буде випасу для нечисленних лелеківських корівок. Звісно, городяни можуть обурюватися скільки завгодно, але юридично то не територія міста і якщо всі вимоги закону по використанню долини Грузької дотримані,то їм доведеться терпіти поруч гуркіт тракторів і, напевно, обробку майбутніх посівів хімікаліями. Тим, кому така перспектива не подобається, залишиться втішатися слабкою надією, що згодом ці ділянки будуть покинуті. Бо Грузька іноді розливається, подекуди там близько до поверхні підступають ґрунтові води і далеко не всі сільськогосподарські культури за таких умов дають хороші врожаї…

Ніна Даниленко

Надрукувати