Чи скоро голосуватимемо онлайн?

Перегляди: 906

У проєкті Закону про всеукраїнський референдум, який Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладний, пропонується передбачити електронне голосування під час референдумів, яке у пояснювальній записці називають чи не ключовою новацією. Депутати підтримали його у першому читанні.

Запровадження електронного голосування було однією з діджитал пропозицій команди Зеленського. У серпні 2019 року Михайло Федоров, тоді ще радник, а зараз міністр цифрової трансформації, розповідав, що команда вже працює над проєктом The Vote, який дозволить українцям голосувати онлайн на виборах. Федоров прогнозував, що проголосувати онлайн на виборах українці зможуть в 2024 році.

У березні 2020 у Мінцифри зазначили, що вже мають дослідження, яке підтверджує доцільність запровадження нових виборчих технологій. Тоді Мінцифри попередило, що “повноцінного е-голосування на місцевих виборах ще не буде, але є плани щодо експериментальних проєктів на окремих виборчих дільницях”.

І от електронне голосування з’явилося в офіційному документі. Розробку процедури е-голосування і створення для цього автоматизованої інформаційно-аналітичної системи, за законопроєктом покладають на Центральну виборчу комісію (ЦВК). І, починаючи з наступного року, в бюджеті мають бути передбачені гроші на створення та підтримку такої системи.

Про неготовність і технічної бази, і самих українців до електронного голосування голова Центрвиборчкому Олег Діденко заявляв ще на початку січня. Зараз з ним погоджуються і експерти, висловлюючи найбільшу стурбованість безпекою системи та збереженням таємниці голосування. Аби забезпечити проведення електронного голосування, система має бути надійно захищеною від зовнішніх втручань у виборчий процес.

У громадянській мережі ОПОРА, яка долучалась до розробки документу та надавала свої рекомендації, наголошують: порядок електронного голосування має бути визначений окремим законом, а не підзаконними актами. Також і Мінцфири не має першочергово займатися виборами, оскільки є орган, якому законом надані такі повноваження — ЦВК. Ще одна проблема, на якій наголошує голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська: голосування онлайн викреслює з переліку міжнародних виборчих стандартів два ключові – таємницю волевиявлення та спостереження за виборчим процесом.

У ОПОРІ вважають, що е-голосування може бути запущене лише тоді, коли буде довіра суспільства до результатів таких виборів та гарантована безпека від зовнішнього втручання та хакерських атак на систему. Експерти громадянської мережі також додають, що має бути передбачена можливість перевірки правильності функціонування системи, незалежно від недоліків програмного і апаратного забезпечення.

Проти передчасного запровадження електронного волевиявлення виступають і у Інтернет Асоціації України (ІнАУ). Там вважають, що проведення виборів онлайн призведе до нівелювання виборчої системи, контролю над результатами “виборів” третіми особами, а відтак і повне спотворення цих результатів.

Прихильники ідеї електронного голосування щораз звертаються до досвіду Естонії. Все б нічого, але справа у тому, що наразі Естонія — єдина країна, яка у 2005 році змогла вперше провести вибори онлайн. Через 14 років, у 2019 році через інтернет голосували вже 47% виборців. Такі цифри в першу чергу говорять про високий рівень довіри естонців до влади та виборчого процесу, якої в Україні наразі немає. 

У випадку з Естонією також варто враховувати ще й те, що перші кроки до цифри та впровадження е-демократії країна почала ще після розпаду СРСР, паралельно зі становленням державності, а не одразу, одним підписом закону. Попри багаторічний досвід електронних виборів естонські посадовці кажуть, що навіть їхня система не убезпечена від кіберзагроз на 100%.

Ще однією країною, яка планувала впроваджувати е-голосування у вересні 2019 року, була Литва. Втім уряд країни відмовився від ідеї впроваджували онлайн-голосування на виборах з огляду на зростання кіберзагроз з боку Росії та її втручання у вибори в інших країнах.

Дискусії про голосування онлайн задля дотримання дистанціювання в умовах пандемії ведуться і у США, де у листопаді 2020 року пройдуть президентські вибори. Деякі штати навіть провели пілотні голосування на спеціально створених веб-порталах. У той же час Джеремі Епштайн з Асоціації обчислювальної техніки говорить, що онлайн голосування не спрацює в США через патологічні побоювання американців щодо державного втручання у вибори.

Тож якою б зручною не була для виборця, на перший погляд, можливість проголосувати онлайн, все залежить від рівня довіри людей до влади та технічно надійної системи. Ні першого, ні другого зараз в Україні і близько немає.

«Інтерньюз-Україна»

Надрукувати