«Не лише інструмент інформації, а й інструмент свободи»

Перегляди: 766

Попри відключення інтернету, телеграм-канал NEXTA Live став головним джерелом інформації про протести у Білорусі. Сьогодні він має майже півтора мільйона підписників, кількість яких постійно зростає, в тому числі за межами Білорусі. Проєкт не має ані штатних журналістів, ані веб-сайту, називає себе «децентралізованим медіа ХХІ століття» – творцями контенту є небайдужі люди, які перебувають у епіцентрі подій. Хто керує каналом та чому щодо його роботи виникає низка запитань?

Знепритомнілі тіла протестувальників, кров та масове побиття демонстрантів у перший день протестів – без доступу до інтернету ці кадри могли не отримати моментальне розповсюдження серед сотень тисяч людей, адже інтернет був відключений по всій країні.

Однак «утримати» інформацію владі все одно не вдалося. NEXTA – мережа обміну даними з сотнями тисяч білорусів проливала світло на події, які замовчували державні ЗМІ.

Кількість підписників телеграм-каналу NEXTA Live за останні три дні протестів стрімко збільшилася у кілька разів – з 300 тисяч до понад 1,4 мільйона осіб. Люди з різних куточків Білорусі анонімно діляться документами, фотографіями і відео того, що бачили, а NEXTA оперативно ретранслює дані у маси.

«Канал NEXTA не претендує бути журналістським, він є активістським й взяв на себе роль не просто інформування про протести, але й пробує координувати протести», – пояснює в коментарі Радіо Свобода Віталій Мороз, керівник програм нових медіа громадського об’єднання «Інтерньюз-Україна».

Засновник Telegram повідомив про те, що спеціально під ситуацію в Білорусі було вжито заходів для обходу блокування інтернету. «Tелеграм для Білорусі є сьогодні тим, чим був фейсбук для України в 2013-2014 роках. В умовах тотального shut down інтернету в Білорусі Телеграм, який має динамічні IP-адреси й не блокується, відіграє важливу роль», – зазначає Мороз.

NEXTA вимовляється як «нехта», що у перекладі з білоруської означає хтось. Проєкт сам по собі не новий, досить популярним він вважався і раніше. Все почалося з того, що кілька років тому NEXTA заснував 17-річний школяр Степан Путило. Спочатку це був канал на YouTube з музичними матеріалами політичної тематики. Пізніше автор проєкту робив політичні огляди, метою яких, як він казав, було привабити аполітичну молодь до політичних проблем Білорусі. Його онлайн-діяльність зрештою привернула увагу правоохоронних органів Білорусі, які, за його словами, вирішили навіть порушити проти нього кримінальну справу через «образу президента». Сьогодні інтернет-активіст перебуває у Польщі і додому не їздить.

Восени 2018 року він створив телеграм-канал, через який ділився надісланою інсайдерською інформацією з людьми, зокрема від правоохоронних органів. У 2019 році проєкт випустив документальний фільм під назвою «Лукашенко. Кримінальні матеріали», який станом на цей день має майже три мільйони переглядів.

Сьогодні NEXTA має кілька каналів у телеграмі. Над каналом працюють до чотирьох людей – всі з Польщі. Керує редакцією Роман Протасевич, білоруський журналіст та політичний активіст, який на початку 2020 року через переслідування попросив політичного притулку у Польщі.

Діяльність телеграм-каналу стала предметом активних дискусій через низку причин. По-перше, питання виникає, чи можна називати їхню діяльність журналістською і, як наслідок, наскільки доречним є використання наданих анонімним телеграм-каналом даних з боку провідних ЗМІ.

«У Білорусі в телеграмі, як і у фейсбуці та твітері, працюють також й професійні журналісти – Euroradio, «Наша нива» тощо, однак вони поступаються за охопленням ключовому телеграм-каналу NEXTA, який щодня росте і зараз має аудиторію в 1,4 мільйона підписників, а повідомлення досягають аудиторії зі швидкістю 100 000 за 10-15 секунд», – зазначає в коментарі Радіо Свобода Віталій Мороз.

Тоді виникає запитання, наскільки можна довіряти даним, якими вони так швидко діляться. Чи мають вони час на перевірку всіх даних? «Ми намагаємося перевірити звичайну інформацію за допомогою перехресної перевірки. Якщо кілька явно не пов’язаних між собою людей пишуть нам і кажуть нам одне і те ж саме, то ми переважно вважаємо цю інформацію перевіреною, оскільки ми, безумовно, не можемо отримати жодної інформації від чиновників», – пояснив головний редактор проєкту в інтерв’ю Euronews, хоча й в коментарі виданню Esquire визнав, що проблеми з неточністю інформації через її великий потік трапляються.

Ще одне питання стосується того, де проходить межа між забезпеченням людей важливою інформацією і активізмом – адже NEXTA не лише інформує, але й, як помічають журналісти, координує протестний рух і закликає людей до дій.

В інтерв’ю «Ехо Москви» Протасевич визнав, що у висвітленні подій у Білорусі з боку NEXTA присутній «деякий емоційний відтінок», однак в умовах відсутності єдиного лідера і перебування у в’язниці потенційних лідерів, «залишаються фактично ті, кого не можна дістати або заборонити щось писати – і це телеграм-канали». «Саме тому телеграм-канали на цей момент являють собою не лише інструмент інформації, але й інструмент свободи», – сказав він. Протасевич у коментарі Esquire, також зазначив, що прибутки проєкт отримує від реклами, і запевнив: «Ніяких грошей, грантів, фінансування третіх осіб і держав ми не отримуємо і не плануємо».

Тетяна Савчук, «Радіо Свобода»

Надрукувати