Протидія пандемії. Чи достатньо заходів вживає влада?

Перегляди: 853

У ході реалізації проєкту «Від якісної комунікації до участі громади у прийнятті рішень» відбулось онлайн обговорення ситуації, що склалась загалом в країні, і зокрема в області та місті Кропивницькому, у зв’язку із запровадженням карантину через пандемію коронавірусу COVID-19. У онлайн зустрічі взяли участь народні депутати України, депутати місцевих рад, освітяни, медики, підприємці,громадські діячі з різних областей України, а також з-за кордону.

«Ця тема дуже актуальна і ми не могли не говорити про те, що наболіло освітянам, медикам та представникам місцевого самоврядування. Пандемія пандемією, а країні скоро доведеться повертатись в буденне життя і яким буде це повернення залежить від того, які рішення прийматимуть народні депутати», – обґрунтував необхідність цієї зустрічі голова Асоціації Політичних Наук Дмитро Сінченко.

Усі учасники обговорення погодились з тим, що карантин – це вимушений та потрібний захід. Проте думки щодо його масштабів розділились.

Депутати міської ради Кропивницького Валентина Яремчук та Олександр Цертій не впевнені, що місцеве самоврядування вийде з карантину таким же потужним, як було останнім часом.

«Я вважаю більшість заходів, що здійснюються для боротьби з епідемією, неадекватними, а дії влади – безсистемними. Будівельні магазини, то можуть, то не можуть працювати. Така ж ситуація з ринками. Спочатку обіцяють підприємцям звільнення від податків на два місяці, а потім ми всі з подивом дізнаємось, що лише на місяць. А про те, що у влади немає механізму, як протидіяти поширенню інфекції і говорити не доводиться. Досі не ясно, що і як робити з людьми, які повертаються з-за кордону: когось насильно ізолюють, когось відпускають без перевірок, а хтось прориває кордон», – говорить Олександр Цертій.

Також пан Олександр обурився низьким рівнем забезпечення лікарів. У цьому його підтримала інша депутатка, Валентина Яремчук:

«Лікарі абсолютно незахищені, тестів недостатньо. Люди знову змушені все брати в свої руки і забезпечувати лікарні. Від одноразових рукавичок до апаратів штучної вентиляції легень. Окрім того влада ніяк не підтримує бізнес, ще й обрізається фінансування таких надважливих галузей, як освіта, культура та витрати на децентралізацію», – наголошує пані Валентина.

Народний депутат, обраний по 99-му одномандатному виборчому округу, Олександр Дануца вважає прийняті владою міри недостатніми:

«Особисто я прихильник радикальніших заходів. Зокрема, закриття храмів для вірян, і т.п. Думаю, що ми могли б трохи раніше почати карантинні та протиепідеміологічні заходи. Людське життя і здоров‘я – це найвища цінність будь-якої держави, тож слід мінімізовувати людські втрати і негативний вплив на здоров‘я наших громадян. А ще ж нас чекає боротьба з наслідками унікальної за масштабами для всього світу і нашої країни зокрема, економічної кризи. Враховуючи, що майже жодна країна світу не була підготовлена до епідеміологічної ситуації подібного масштабу, то готових і 100% правильних рішень не було ніде, ні в Китаї, ні в США, ні в Італії чи Іспанії. На жаль, Україна теж не стала винятком. Проте сподіваюсь, що нам вдасться розгладити піки епідемії, мінімізувати людські втрати і не перевантажити систему охорони здоров‘я», – говорить народний депутат.

Дуже занепокоєні ситуацією, що склалась, керівники освітніх закладів. «Фінансування освіти в Україні завжди було недостатнім, а цього року воно викликає значне занепокоєння. Взагалі, вважаю, нам слід бути дуже пильними щодо всього, що сьогодні відбувається в країні, адже демократія важко здобувається і її напрочуд легко втратити, – наголосила директорка 6-ї школи Надія Кравченко.

У свою чергу, директорка 30-ї школи Наталя Вельгун висловила занепокоєння тим, що не всі сьогодні мають доступ до дистанційного навчання. «У мене складається враження, що і центральна влада, і влада на місцях діють імпульсивно і взагалі не дуже уявляють проблеми і наслідки, з якими доведеться стикнутись різним галузям в Україні», – наголошує пані Наталя.

Член координаційної ради Руху Опору Капітуляції та волонтер з Києва Сергій Пархоменко наголосив на тому, що сьогодні дуже важливо вимагати від влади дотримуватись основоположних прав людини та виконання Конституції України. «Так, люди мають розуміти важливість дотримання карантину, щоб не допустити масштабів, які набула хвороба в Італії чи Іспанії. Але жоден карантин не є підставою для порушення гарантованих нам державою прав. А сьогодні є випадки необґрунтованої перевірки документів, запровадження комендантської години. Це все незаконно».

А от громадська активістка Віта Атаманчук, яка кілька років мешкає в Норвегії, розповідає, що ситуація в Україні і за кордоном дуже відрізняється.

«У Норвегії задовго до спалаху епідемії і запровадження карантину проводилась інформаційна робота з населенням. А норвежці дисципліновані, тому дуже серйозно поставились до небезпеки. Тут люди свідомі, законослухняні і довіряють владі. Наразі карантин у нас триває місяць. Вся сфера послуг не працює, окрім магазинів, проте уряд обіцяє виплату компенсацій всьому бізнесу, який на вимушених канікулах. Міський, міжміський транспорт та внутрішні перельоти працюють без обмежень. Головне в умовах карантину, щоб влада збалансувала все і на виході країна отримала мінімум негативних наслідків», – розповіла Віта Атаманчук.

Після обговорення освітяни, медики та підприємці вирішили підготувати свої пропозиції для покращення ситуацій у цих сферах. Вони були передані народним депутатам, обраним в округах Кіровоградської області, для врахування під час подальших голосувань.

Проєкт «Від якісної комунікації до участі громади у прийнятті рішень» триватиме до кінця травня. Він реалізується Асоціацією Політичних Наук в межах Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне представництво», що виконується Фондом Східна Європа.

Прес-служба «АПН»

Надрукувати