То хто і як убив лебедів?

Мабуть, найбільш недооціненою новиною в інформаційному просторі Кіровоградщини минулого тижня стало повідомлення про масове убивство лебедів на річці Бешка поблизу Нової Праги. За рівнем демонізму цей (не)людський вчинок перетинає всі попереджувальні й крайні позначки на шкалі гуманності. Фейсбук-користувачі з селища поширили знімки, на яких – пара убитих птахів. А з текстового супроводу зрозуміло, що сфотографовані далеко не всі жертви жорстокої розправи над пернатими, занесеними, як дехто відзначає, до Червоної Книги.

«От і настав час полювання!!! Люди, ви взагалі нормальні(?), – запитує (ніби не знає відповіді) автор новини в тих, хто поглумився над рідкісними птахами. – Хто за це відповість хоча би раз? Кожного року в смт Нова Прага стріляють лебедів, але цьогоріч жорстокість вийшла за усякі межі. На Бешці відстріляли всіх лебедів – і малих, і великих. І найголовніше: та істота убитих птахів навіть не забрала, не з’їла й не нагодувала голодних! Воно просто убило таку красу, окремо відзначаємо – красу, занесену в Червону Книгу. На фото тільки два (убитих лебедя – ред.), а по річці плавають десятки трупів лебедят і дорослих птахів. Сумно, що поряд з нами живуть такі недолюди!»

Не менше сумно від того, що досі невідомо, хто скоїв цей злочин. Люди з маніакальною пристрастю до знищення цієї самої краси, величі й досконалості, котру божественна сила вдихнула в невинну істоту, можуть узагалі лишитися непокараними. Інформація набула публічного розголосу таким чином: розповів про птахів у річці місцевий житель Дмитро, а сам він дізнався про них від знайомого рибалки, котрий сидів під час канонади на греблі з вудкою. Тобто, про наслідки жорстокого полювання люди знають, а сам процес лишився за кадром. Так трапляється не вперше.

В Олександрійському районному товаристві мисливців та рибалок категорично відмежовуються від того, що трапилося на Бешці. Його керівник Володимир Гордієнко каже, що на такий глум члени товариства не здатні. Самі жителі Нової Праги, за його словами, спершу запідозрили групу мисливців, які мали дозвіл на полювання. Втім, швидко з’ясувалося, що ніхто із людей з офіційними ліцензіями, до розстрілу на Бешці не причетний.

– Є свідок, котрий бачив трьох нетутешніх, які приїхали одним мотоциклом і мали одну рушницю на всіх, – хоч трохи проясняє ситуацію Володимир Климович. – Цей свідок – мисливець. Він нібито знаходився на протилежному від незнайомців боку річки. Зробив їм зауваження, щоб не стріляли...

Кожному, хто вміє читати і бодай трохи співставляти прочитане з типовими життєвими ситуаціями, тут слід зробити великі круглі очі. Але не варто аж так дивуватися, тисячу разів, і неодноразово на власному досвіді, переконавшись, що інститут свідчень в нашій країні, котра не перше десятиліття з усіх сил відбивається від прозахідної моделі співпраці поліції і суспільства, не працює. Коли треба описати злочинця й переповісти для об’єктивного слідства якісь деталі, левову частку героїчних пропозицій від того невидимого під рентгеном органу, що заміняє совість, головний мозок чомусь відмітає. А в боротьбі за справедливість часто перемагає простий аргумент: «Невже тобі більше за всіх хочеться по голові?» Очевидно, перспектива повторної зустрічі з повністю неадекватними стрільцями з Бешки вимушено вносить корективи в усні перекази того, що сталося, й поліцейські протоколи, відповідно.

Виходить, що та єдина на всю бригаду рушниця таки пішла по руках і гатила навсібіч? Значить, підстрелити могли не лише лебедів, адже місцевість над Бешкою між Олександрією і Новою Прагою горбиста, поросла деревами й кущами. Якщо мавпа з рушницею ще й напідпитку, однозначно чекай біди!

– Мисливці так не полюють, – висловлює свою думку щодо невстановлених злочинців Володимир Гордієнко. – Це – варвари, які десь дістали рушницю, а зброї, незареєстрованої, купленої на чорному ринку, у нас сьогодні вистачає... Подібного в Олександрійському районі ще не було. І в самій Новій Празі, що б там не писали в Фейсбуці, такого раніше не траплялося. У нас 718 членів товариства і трохи більше чотирьохсот мисливців мають дозвіл для сезонного полювання на пташину. Найпопулярніші водойми – у Протопопівці, Косівці, Попельнастому і, дійсно, в березі Бешки. Немає сенсу нікого прикривати, таких варварів треба знайти!

Думається, поліція має зробити це розслідування справою честі. Включивши в коло ймовірних підозрюваних і юних мажорів, і всіх, хто здатен на куражі повеселитися аж так, і всіх, кому доступні патрони, і всіх психопатів, кому відібрати життя в чарівного птаха, як раз плюнути.

Дмитро Ревуцький


Надрукувати   E-mail