90 відсотків за незалежність не впали з неба

1 грудня відбувся вікопомний референдум, який дав приголомшливий результат – 90,32 відсотків українців, що взяли у ньому участь, підтримали незалежність своєї держави.

З нагоди 30-ї річниці проведення Всеукраїнського референдуму щодо незалежності України, у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація видання «Кіровоградщина у 1991 році. Проголошення незалежності України», над розробкою якого працював колектив Регіонального центру наукових досліджень з історії України та підготовки історико-краєзнавчих видань Кіровоградської обласної ради.

Цього дня тут же відбулося відкриття фотовиставки «Ти у мене єдина», яку підготували співробітники Кіровоградського обласного краєзнавчого музею до 30-річчя незалежності нашої держави. Вона складається з тридцяти банерів, кожен з яких нагадує про рік життя краю та головні події, що тоді відбулися. Директор музею Ірина Смаглюк розповіла, наскільки непросто було підібрати матеріал для виставки, адже різноманітних подій було дуже багато, а із невеликої історичної відстані не завжди точно можна визначити їхню знаковість.

Керівник центру історичних досліджень Борис Шевченко розповів про роботу над виданням, яке складається в основному із документальних матеріалів кінця 80-их–початку 90-их років минулого століття. Якраз тоді тривала активна фаза боротьби за відродження незалежності. Вона була непростою, адже десятиліття комуністичної пропаганди перетворили український народ у значною мірою маніпульовану масу, населення, яке почало забувати про свій рід і минуле.

Але тодішні вітри змін пробуджували все більше й більше активних, небайдужих людей, з’являлись громадські організації – Народний Рух, «Просвіта», «Меморіал», Комітет солдатських матерів, «Зелений світ». На теренах Кіровоградщини першими незалежними виданнями стали газети «Думка», у західних районах краю – «Сходи». Звучали й спогади учасників тих подій, які розповідали про величезну роботу новітніх першопрохідців, без якої навряд чи можна було б досягти такого переконливого результату.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail