Донедавна п'ятьма відсотками всіх державних сільськогосподарських земель володіла Державна кримінально-виконавча служба (ДКВСУ), колишня Пенітенціарна служба. За задумом та радянською традицією, на цих землях в'язні повинні були вирощувати собі продукти. Проте за роки незалежності чиновники, представники влади та посадовці державних підприємств (ДП) створювали схеми з передачі пенітенціарних земель в обробіток приватним компаніям, результатом чого були хронічні збитки держави.
У 2023 році на основі ФДМУ розпочали створювати так званий Земельний банк – установу, яка має отримати від непрофільних відомств сільгоспземлі, аби далі прозоро передати їх у суборенду. Влітку 2024-го настала черга і земель пенітенціарки.
Проте на державній землі продовжують заробляти і донині. У нашій області найбільше порівняно з іншими, такої землі – 6678 гектарів. Схема працювала під кришуванням міліції, – розповів Економічній правді колишній урядовець, знайомий з деталями схем. "В історію з обробітком землі могли зайти тільки впливові люди – місцеві феодали, народні депутати, міністри", – каже він.
У 2020 році СБУ викрила на хабарництві голову комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби та колишнього чиновника Мін'юсту. Вони обіцяли фермеру з Кіровоградщини призначити його на посаду директора державного сільськогосподарського підприємства. У матеріалах слідства йдеться, що урядовець називав себе "тіньовим куратором виконавчої служби із земельних питань". За своє призначення керівником ДП фермер мав заплатити 1 млн дол. Учасники оборудки переконували "клієнта", що той відіб'є ці гроші після призначення завдяки здачі в оренду земельних ділянок площею понад три тисячі гектарів, що належать сільгосппідприємству.
Мова йшла про "Сільськогосподарське підприємство ДКВС (№37)", зареєстроване у селі Інгульське Кропивницького району. Мін’юст ліквідував Устинівський виправний центр №37, але сільськогосподарське ДП при ньому з шістьма тисячами гектарів залишилось.
За даними Bihus.info, фермером, якому пропонували схему, виявився керівник ТОВ "Агрофірма П’ятихатська" Олександр Поворознюк, більш відомий як президент футбольного клубу "Інгулець" та автор відомої фрази про Вову.
Після об’єднання земель Мін’юсту під парасольку ДП "СГ підприємство ДКВС України №115" керівником останнього став Максим Собко. До цього він очолював Устинівську РДА на Кіровоградщині та був депутатом Кіровоградської облради.
А ще Собко – бізнесмен, ексдиректор фермерського об’єднання "Россолан", яким наразі керує Олена Собко. У своїй декларації Максим вказує спільне майно з Оленою, проте не зазначає її членом родини. У розмові з ЕП він уточнив, що це його мати. "Россолан" нині є фігурантом кримінального провадження щодо земель колонії №115.
Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження, в якому підозрює посадовців ДП №115 у зловживанні службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди. Вони нібито вступили у змову з працівниками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Мін’юсту та Генеральної дирекції ДКВС та уклали договори підряду на виконання робіт на ділянках колонії.
Предметом таких договорів був продаж біологічних активів, тобто незавершеного виробництва посівів. На аграрному ринку рідко можна зустріти торгівлю "біологічними активами", адже неможливо точно передбачити, який врожай зійде, а відтак і розрахувати коректну ціну за такий актив. Відповідно, за таким договором зазвичай компанія отримує значно менше, ніж за продаж вже вирощеної продукції.
"Щодо СФО "Россолан": підприємство не обробляло земельні ділянки ДП №115. Обшуки проводились у багатьох компаніях в тому регіоні. Можливо тому, що підприємство знаходилось поруч із земельними ділянками, які перебували в користуванні державного підприємства в Кіровоградській області, можливо, тому, що я колись працював в зазначеному підприємстві. Точно можу вам сказати, що за останні два роки жодних договорів зі 115 колонією "Россолан" не укладав", – зазначив у коментарі ЕП Собко та додав, що не може сказати більше через таємницю слідства.
Наразі землі колонії №115 на Кіровоградщині, додав він, вже вилучені з постійного користування підприємства та передані до відання Фонду держмайна, а ділянки виставлені на земельні аукціони.
За матеріалами ЕП