Скільки міста заробляють на комунальних підприємствах?

Не всі комунальні підприємства працюють збитково. У багатьох містах існує практика надходження до міського бюджету певного відсотка від їхніх прибутків.

Для порівняння у рамках проекту IWPR за підтримки МЗС Норвегії та проєкту Центру громадського контролю “ДІЙ!” ми взяли різні за регіонами, чисельністю населення та кількістю комунальних підприємств міста і порівняли, скільки прибутку від комунальних підприємств надходить у місцевий бюджет.

Органи місцевого самоврядування в Україні встановлюють різні відсотки до зарахування. Наприклад, маленьке місто Богуслав встановило 5%, Чернівці – 15%, а Тернопіль – 30%. Проте на противагу їм, міста Кропивницький та Рівне не встановлювали цього стягнення і отримують кошти від власних комунальних підприємств у вигляді податків, як і з інших підприємств.

Кропивницький

Отож, у нас таких податків надходить у середньому 1,5-1,8 млн. грн. Видатки міста на поповнення статутних капіталів підприємств більші. Так, КП “Універсал 2005” лише минулого року отримало 787 тисяч до статутного капіталу з міського бюджету, у 2018 році 4 885, 6 тис. грн. Підприємство займається благоустроєм міста та щороку отримує кошти з бюджету для поповнення статутного капіталу за показниками фінансово-господарської діяльності, тому залишається збитковим.

“На жаль, комунальні підприємства Кропивницького, як і майже всюди в Україні, збиткові. Якщо говорити про КП “Універсал 2005”, то вливання з бюджету здійснювались передусім для закупівель дорогої техніки, наприклад – снігоочисних машин. Питання благоустрою міста давно викликало нарікання мешканців, тому влада мала суспільне схвалення таких дій. Але однак це не виправдовує збитковість підприємства”, – прокоментував ситуацію Дмитро Сінченко, голова Асоціації Політичних Наук, який досліджував це питання у Кропивницькому.

Тернопіль

У Тернополі комунальні підприємства, сплачують до бюджету 30% від чистого прибутку. У 2019 році це становило 583, 7 тис. грн. Проте, тут зробили виняток для певного переліку комунальних підприємств та встановили для них нульовий відсоток до зарахування в бюджет. 30% до бюджету не сплачують комунальні підприємства, які надають послуги з централізованого водопостачання холодної води, водовідведення, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Чернівці

У цьому місті комунальні підприємства сплачують фіксовані 15% від чистого прибутку. Минулого року це становило 2 233,7 тис. грн, що майже на 2 млн. менше ніж у 2018 році. Збитковими є “Чернівціводоканал”, “Спецкомунтранс”, “Чернівцітеплокомуненерго”, “Міжнародний аеропорт Чернівці”, “Чернівецьке тролейбусне управління”.

Як пояснив заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Володимир Середюк: “Фактично, якщо ми говоримо про господарську діяльність Чернівецького тролейбусного управління, то вони не збиткові. Але підприємство здійснювало закупівлю тролейбусів, кошти йшли з бюджету. І якщо додати їх для виконання зобов’язань за кредитно-лізинговими угодами, то отримуємо збитки”.

Основна причина збитковості “Чернівціводоканалу”, як, до речі, і у Кропивницькому, понаднормові втрати. У економічно обгрунтованому тарифі закладено 40 % норму втрат, реальні втрати – 67 %. Причина – зношеність мережі та невідповідність технологічного обладнання на водозаборах, яке розраховане на більшу подачу води, ніж потребує місто.

Богуслав

Невелике місто у Київській області має три комунальні підприємства, і, як повідомляє міська влада, вони не збиткові. Минулого, 2019 року, міська рада вирішила встановити фіксовані 5% від чистого прибутку, які підприємства сплачують до міського бюджету. За даними міської ради, прибуток від підприємств у минулі роки становив: 1 778 грн. у 2017 році, 85 434 у 2018 та 378 грн. у 2019 році.

Рівне

У Рівному комунальні підприємства не сплачують частини від чистого прибутку, оскільки такого рішення міська рада не приймала. Ситуація щодо прибутків від роботи комунальних підприємств у місті відрізняється, залежно від спрямування та сфери діяльності. Є підприємства прибуткові, а є і збиткові. Управління бюджету та фінансів Рівненської міської ради повідомило: “Надходження до бюджету міста за класифікацією “Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності” у 2017 році – 1 644, 8 тис. грн., у 2018 – 811 тис. грн., у 2019 році – 609, 4 тис. грн.”

То чи будуть комунальні підприємства прибуткові?

У підсумку можна зазначити, що комунальні підприємства можуть бути одним з джерел наповнення міського бюджету. Але для цього підприємство мусить відповідати кільком критеріям: бути прибутковим, прозорим та підзвітним, мати ефективне управління.

Як пояснив Тарас Случик, експерт Міжнародного республіканського інституту: “Для того, щоб збільшити прибутковість КП, місцеві ради можуть передавати підприємства в концесію або забезпечити впровадження стандартів доброго врядування. Зокрема, місцеві ради мають можливість утворювати наглядові ради, впроваджувати зовнішній незалежний аудит, налагодити облік активів та середньострокового планування. А непрофільні активи та підприємства, які працюють на конкурентних ринках є можливість приватизувати на відкритих аукціонах. Проте, для цього у міської влади має бути визначена політика у відповідній сфері”.

Прес-служба АПН


Надрукувати   E-mail