Деякі наші земляки наживаються на відчаї людей під час війни. У соцмережах є спільноти, де адміністратори інформують підписників про те, які фонди та організації допомагають грошима та гуманітарною. Це просто інформаційні спільноти. Є спільноти конкретних фондів, їхні офіційні сторінки. Але останнім часом з’явилися шахраї, які використовуючи реальну інформацію, створюють фейкові сторінки, розганяють кількість учасників такої липової групи, наприклад, у Вайбері до кількох тисяч чоловік, при цьому, як правило, обіцяючи фінансову чи матеріальну допомогу.
Нещодавно було розкрито такий факт із нашою землячкою Оленою Калінкіною з Олександрії. Вона створила липову групу міжнародного благодійного фонду Надії та Віри, у фейсбуці він має майже десять тисяч учасників.
Навіщо ж створювати липову групу? Виявлено, що такі, як Олена (а таких випадків уже відомо кілька десятків) продають спільноти в росію. Росіяни платять за таке реальні гроші. Називалась цифра – одна гривня за людину і більше. Попит зростає. Багато адмінів навіть можуть не знати – кому і для чого вони продають свої групи, їм просто, наприклад, набридло чи ніколи далі цим займатися. А дехто з продавчинь робить це свідомо.
Для чого ж росіяни купують наші групи? По-перше, це чудовий лохотрон для українців, де крадуть гроші з карток. Люди довіряють групі, пишуть свої дані, щоб отримати якусь копійку. А їх елементарно грабують. По-друге, для пропаганди, де задокументовані факти нашої допомоги уже подаються як такі, що раша піклується про окуповані регіони. А у групах, де багато молодих матусь, їх використовують для заманювання дітей на відпочинок чи лікування у рашку, щоб перетворити на манкуртів.
Тож, варто звертати пильну увагу на зміну адміна в групі, на кількість граматичних помилок (у липовій групі вона, як правило, зростає), на інтенсивність появи нових матеріалів (фейкові групи відразу намагаються навантажити велику кількість).
Вл. інф.