І тривали ті події під час Другої світової якраз на наших теренах – Центральної України. Мова про історичне дослідження «Битва за Центральну Україну. Військове протистояння між Червоною Армією і вермахтом на Кіровоградщині у січні-березні 1944 року» Вадима Колєчкіна та Бориса Шевченка, презентація якої відбулася в обласній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського.
Характерна особливість видання – тут використані матеріали і з центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації, і наукові праці іноземних дослідників, що посилалися на документи вермахту. У нашому краї, очевидно, це перше видання із такою джерельною базою.
Сучасникам-землякам досить цікаво буде дізнатися про Кіровоградську наступальну операцію у січні 1944 року, бої у північних районах Кіровоградщини під час Корсунь-Шевченківської операції в перші два місяці 1944-го та бойові дії на теренах нашої області у процесі Умансько-Ботошанської та Березнегувато-Снігурівської наступальних операцій у березні того ж року. На жаль, книга має невеликий тираж, що саме собою звужує читацький інтерес.
Згадані бойові дії тривали послідовно і майже безперервно як елементи масштабного Дніпровсько-Карпатського стратегічного наступу. Бійці 2-го Українського фронту на ділянці шириною 260 км пройшли 300-400 км. Відстань, яку сьогодні на автівці можна подолати за 4-5 годин. А тоді в умовах суворої зими війська вибивали у ворога 2-4 км на добу. Науковці наводять такі цифри: за кожні 2-4 км визволеної території платили власним життям та здоров’ям у середньому 2301 військовослужбовець (загалом за весь вказаний час майже 267 тисяч людей!).
Підрозділи 8-ої польової армії, що була головним супротивником 2-го Українського, у січні вбитими та пораненим втратили 17,5 тисяч людей, у лютому — 4195 вояків. Під час боїв навколо Корсунь-Шевченківського війська 1-го та 2-го Українських фронтів знищили майже 19 тисяч та поранили близько 11 тисяч німецьких військових.
Науковці обґрунтовано доводять, чому саме залишилася незавершеною Кіровоградська операція, а також не була доведена до переможного знищення ворожого угрупування Корсунь-Шевченківська. І в той же час пояснюють, як радянським військам вдалося виснажити противника та зламати його моральний дух.
Вл. інф.