Очевидно, ви помівтили, як по всьому місту працівники комунальних служб ретельно викошують зелену травичку, яка тільки-тільки піднялась із розбудженої весною землі. Такі дії важко назвати наведенням порядку, швидше якимось варварством. Адже саме ці паростки захищають нас від шкідливих газів, першими поглинаючи їх, беруть на себе удари пилу, спеки.
Більше того, з’явилися чутки, що міська інспекція взялася штрафувати тих, хто біля своїх будинків чи офісів не знищує траву. А дехто, аби швидше позбутись таких обов’язків просто витруюють її, ще більше загиджуючи землю і повітря.
Голова громадської організації «Озеленення Кропивницького» Надія Паливода офіційно звернулася до заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Кропивницької міської ради О.Мосіна.
Вона просить вплинути на комунальні служби міста, які бездумно викошують під корінь корисні злакові трави та міські газони. До них приєднуються і підприємства та заклади всіх форм власності, які вважають за необхідне викошувати траву на своїй території з такою злістю, щоб не залишилося жодної стеблини, тільки голий грунт.
Значну роль у цьому відіграє інспекція з благоустрою міської ради, – вважає Надія.– Зокрема, головним аргументом осіб, які косять траву, є такий: “Якщо ми не викосимо, прийдуть зі спецінспекції і нас оштрафують, бо таке було вже не раз”.
Отож, пише Надіч: «Прошу вас пояснити шановним працівникам інспекції з благоустрою різницю між карантинними бур’янами, з якими слід боротися на території міста (амброзія, череда, щириця, будяки тощо) і звичайною газонною травою (злаки, конюшина, спориш, кульбаба тощо), яка приносить користь. Функції злакових трав у місті:
– затримувати пил з доріг, який найчастіше стелиться нижніми шарами
– виділяти кисень (два квадратних метри густого травостою дають стільки ж кисню, скільки й крона одного дорослого дерева)
– не давати грунту пересихати — без трави земля швидко втрачає накопичену вологу, що призводить до засихання молодих саджанців і ослаблення дорослих дерев
– покривати грунт, щоб він не вивітрювався і не летів з пилом в легені мешканців
– і головне – зупиняти поширення амброзії.
Якщо цілеспрямовано винищувати злакові трави, то на їх місце приходить амброзія. Раніше, років 10-20 тому, в містах не була поширена амброзія, бо не було газонокосарок і траву масово не викошували під корінь. Амброзія може рости тільки на пустирях і спустошених ділянках. Там, де грунт міцно переплітає коріння злакових трав, утворюючи здоровий і якісний дерн, там амброзія не може прорости. А там де трава ослаблена цим постійним викошуванням, утворюються залисини, прогалини в дерні – і туди швидко пролазить амброзія, адже її насіння може вичікувати в сплячому стані від 5 до 40 років.
У Європі — куди ми йдемо — вже давно зрозуміли цінність злакових трав, їх там спеціально вирощують для здоров’я міських жителів.
Отож, просимо вас:
1) припинити практику штрафувати людей за нескошену газонну траву,
2) пояснити комунальним службам, що косити слід лише шкідливі карантинні бур’яни, а не злакові трави, які потрібні для здоров’я міських жителів.
А зекономлений бензин краще віддати нашим захисникам на фронті, а не витрачати його на знищення квітучих кульбабок».
До цього звернення вже приєднались сотні містян.