Світові ЗМІ нині багато пишуть про кололеву Єлизавету ІІ, яку поховали минулого тижня. Дуже цікавою видається історія життя її свекрухи. Аліса Баттенберг, правнучка королеви Вікторії, народилася просто при ній у королівських покоях і від природи… глухою. Пережила дві війни, злидні, вигнання чоловіка і його зраду, жахливе «лікування» у Зигмунда Фрейда, смерть доньки – і це лише частина перипетій, що випали на долю свекрухи Єлизавети II.
Вона заслуговує на не меншу увагу, аніж її невістка чи син, хоча їй присвячено значно менше статей. Одну з них написала Карина Кокрелл-Фере, ми доповнили й ділимося із захопленням.
Глуха, яка все чула
Її повне ім’я – Вікторія Аліса Елізабет Джулія Мері Баттенберг, донька англійської принцеси Вікторії Гессен-Дармштадтської і німецького принца Людвига Баттенберга. Її рідна бабуся – теж Аліса – була другою донькою королеви Вікторії.
Щасливе дитинство в резиденціях Лондона, Дармштадту, Мальти, Італії затьмарювало лише одне: дівчинка народилася з вродженою глухотою. Але мати цьому не потурала й наказала прислузі не повторювати при дівчинці слова, щоб та вчилася читати по губах. Це було жорстким, але все ж правильним рішенням. Аліса дуже швидко навчилася «чути» кожного, чиї губи могла бачити. Ніхто й не здогадувався про її ваду, поки вона не починала говорити – гортанно й монотонно. Причому Аліса при вродженній глухоті говорила чотирма мовами: німецькою, англійською, французькою та грецькою
У вісімнадцять років у житті Аліси з’явився Андреас, принц Грецький і Данський, четвертий син короля Греції Георга I. Він також мав ваду – страждав на короткозорість. В часи, коли вміння добре стріляти було однією з головних чоловічих чеснот, вади зору сприймали за інвалідність. Однак навіть окуляри не зіпсували його безтурботного характеру. І в 1903 році веселий вояка відвіз молоду дружину в Афіни. Аліса стала її королівською величністю принцесою Грецькою і Данською.
Дівчина щиро закохалася в галасливі, емоційні, життєлюбні Афіни. Тут все було інакше, ніж у Лондоні. Тут була свобода, жодних умовностей і заскорузлого церемоніалу. У цій щедрій атмосфері Аліса щедро й народжувала: рік за роком – Маргарита, Теодора, Сесілія, Софія. Самі лише дівчатка. І подружжя посилено «працювало» над хлопчиком – Андреас хотів спадкоємця.
Грецька трагедія
Насувалися важкі часи. У Греції вибухнула війна з Туреччиною. Аліса залишила дітей та поїхала з чоловіком на фронт. Вона бачила такі жахи, від яких можна збожеволіти. Але не ховалася в тилу, а влаштувалася в польові шпиталі, асистувала на операціях.
Греція у 1921 році війну програла. Місцеву еліту звинуватили в недостатньому патріотизмі й відданості й зажадали повалення монархії. Андреаса засудили до страти, а вирок оголосили незадовго до того, як Аліса врешті народила першого сина – Філіпа. І не в розкішних палатах, а на кухонному столі сімейної вілли на острові Корфу. Жінка розуміла, що родину чекає найстрашніше. Грецьких принцес вже розстріляли, просто скинувши в шахти. На щастя, смертний вирок Андреаса ледь не в останній момент дивом замінили на довічне вигнання.
Аліса в розпачі звернулася за допомогою до короля Великобританії Георга V, і він відправив за нею з чоловіком човен.
Втеча від смерті до зради
Подружжя оселилося під Парижем у невеличкій квартирці, яку їм виділила родичка – принцеса Марія Бонапарт. Але загалом ситуація була принизливою. Аліса, яка з дитинства не знала скрути, продавала коштовності, перебивалася допомогою від вельможних матері, тіток, дядьків, сестер.
На щастя, тітоньки оплатили Філіпу навчання в американській приватній школі, і хлопчину відправили на повний пансіон. Андреас поїхав на військову службу в Монако – йому запропонували посаду. Аліса тим часом залишилася з доньками, шукаючи розради у вірі та благодійності.
Через деякий час вона дізналася про монакську коханку чоловіка і в 1930 році пережила важкий нервовий зрив. Відгукнулися всі її стреси. Її набожність стала хворобливою: принцеса запевняла, що чує небесні голоси і спілкується з Ісусом. Лікарі замість нервового зриву визначили Алісі інший діагноз: параноїдальна шизофренія
Вбити в жінці жінку
Алісу відправили в «санаторіум» – заклад для душевнохворих. Вельможну пацієнтку оглядав сам доктор Зигмунд Фрейд. Він вважав її галюцинації результатом… сексуальної незадоволеності й чомусь відступив від своїх принципів психоаналізу, прописавши дуже радикальний метод лікування – опромінення яєчників, щоб вбити її статевий потяг.
Принцеса, попри свій неадекватний стан, пручалася, як могла і намагалася втекти з лікарні. Але жінку впіймали на вокзалі й повернули до лікарні. І там назавжди «вбили» в ній жінку, вбивши її жіночий гормональний фон.
А в той самий час Андреас оселився з коханкою на Лазурному узбережжі. Їхніх дочок королівська родина по черзі видала заміж за дрібних німецьких аристократів. Бідній Алісі навіть не повідомили про весілля доньок і на весільні церемонії не запросили
Роки відчуження
Тиха, самотня, глуха, вона сиділа годинами на терасах клінік і дивилася в небо. І чула голос Ісуса. Розповідала потім, що саме цей голос, його підтримка не давали їй дійсно… з’їхати з глузду – від розпачу, самотності, краху життя. Майже п’ять років Алісу Баттенберг тримали в різних «санаторіумах». Там її утримувала і не дозволяла вийти рідна мати – принцеса Вікторія. Але коли лікарі все ж підтвердили адекватність Аліси, призначила донці невеличке забезпечення і дозволила інкогніто мандрувати Європою.
Аліса усамітнено подорожувала, зупиняючись біля святинь та в монастирях. Припинила всі зв’язки з сім’єю, аж поки не сталася ще одна трагедія. У 1937 році в Бельгії через туман впав літак. У літаку перебувала вагітна дочка Аліси Сесілія з чоловіком і двома дітьми…
Німкеня за походженням, антинацистка за суттю
Аліса вперше за шість років побачила всю родину на похороні доньки. У чорному пальто йшов за труною незнайомий, високий молодик – Філіп. З ним – її доньки з «істинно арійськими» чоловіками в нацистській формі та блискучих чоботях. Поруч з ними — посірілий, постарілий, зовсім чужий Андреас.
Загибель дочки наче пробудила Алісу, і вона вирішла переїхати жити до Греції, де була колись така щаслива. Аж тут – Друга світова війна. Вона не лише розділила світ, а й її родину. Син Філіп воюватиме в британському флоті проти нацистів, а чоловіки її доньок – проти нього.
Перші роки війни Аліса Баттенберг працювала в грецькому Червоному хресті, організувала два притулки для сиріт і розгорнула «польовий госпіталь» на цілий квартал. На активну діяльність Аліси окупанти закривали очі: її рятувало походження – наполовину німкеня, зяті – вірні служаки Рейху. Якось німецький генерал, сповнений поваги до пані королівської крові, спитав: «Що я можу зробити для вас?» Аліса безстрашно відповіла: «Ви можете вивести свої війська з моєї країни».
Праведниця світу
Коли подальша робота Червоного хреста в Афінах стала неможливою, Аліса зачинилася у занедбаній, старій віллі, яка належала одному з її зятів-нацистів. Нацисти її не чіпали – кому потрібна стара, глуха аристократка і родичка таких, як вони. Ця репутація допомогла не лише Алісі, а й великій єврейській родині. Колишня принцеса прихистила в підвалі дружину та дітей колишнього члена грецького парламенту Хаймакі Коена. Сам він на той час уже помер, а його сім’ю чекала пряма дорога в Аушвіц, якби не Аліса.
За переховування євреїв загрожував розстріл на місці. І для Аліси не зробили б винятку. На щастя, «божевільну» стару та її схованку ніхто не викрив.
Майже через пів століття, у 1994-му, онука Хаймакі Коена – Еві ініціювала присвоєння Алісі звання «Праведниці світу». Отримати його від імені матері в ізраїльський Яд ва-Шем приїхав син Аліси – принц Філіп.
Життя на повну
Після окупації Аліса заснувала на острові Корфу чернечий орден Марфи та Марії. Орден допомагав хворим, нужденним, підтримував дівчаток-сиріт і самотніх жінок, яким не було на кого розраховувати.
І от коли Аліса Баттенберг нарешті почала жити на повну, в Монако від серцевого нападу помер її давно номінальний чоловік Андреас. Кажуть, на руках чергової молодої утриманки.
На противагу батькові син Філіп одружився раз і назавжди – з британською принцесою Єлизаветою. І вже на це весілля Алісу Баттенберг запросили. Вона привезла в подарунок невістці перстень з великим діамантом, зроблений з останньої тіари, що залишилася в неї від колишніх розкішних часів. А після весілля гідно повернулася у свій монастир. Майже 20 років Аліса провела у благодійних справах, за якими її досі пам’ятають на Корфу.
Повернення додому
У 1967 році в Греції стався військовий переворот, і перебування там Аліси знову стало небезпечним. Тоді вже королева Єлизавета, як кількома десятиріччями до того її дідусь, відправила за свекрухою літак. І Аліса Баттенберг на схилі літ повернулася туди, де народилася – у королівський палац.
Вона до останнього дня носила вбрання Марфо-Маріїнської абатиси, а про її наближення всі дізнавалися заздалегідь – завдяки запаху міцних цигарок. Абатиса нестримно палила. Онуки її обожнювали саме за те, що вона була зовсім не схожа на інших.
Вона більше нікому не розповідала про голос, який продовжувала чути і який все життя її вів. Іноді глухими їй здавалися інші…
Вона померла у 1969 році. У 84. Все її майно склали три речі: Євангеліє і два халати. Вікторію Алісу Елізабет Джулію Мері Баттенберг поховали в Єрусалимі в православному храмі на Оливковій горі, як праведницю світу. Дев’ятого квітня минулого ого року вона зустрілася з сином Філіпом. А позаминулого тиєня і з невісткою. Там, де не буває розлук.
«Українки»