Чи буде у нас «Тепле місто»?

Кілька років тому у Києві стартував проєкт створення громадського ресторану Urban Space 500 – соціального підприємства, співвласники якого 500 соціальних інвесторів, які безповоротно вкладуть у проєкт по одній тисячі доларів. 80 відсотків згенерованого прибутку ресторану спрямовується на громадські некомерційні проєкти для Києва.

Подібний заклад ще раніше почав діяти у Івано-Франківську. Ініціатор цієї справи Юрій Филюк назвав його «Тепле місто». Тепер це громадська платформа. Вона та ті, хто її підтримує – ГО "Інша Освіта" та “DRUZI Cafe & Bar” започаткували втілення ідеї і у столиці.

Як діє «Тепле Місто» у Івано-Франківську? Тут поєднано ресторан, безкоштовний подієвий майданчик, крамницю та книгарню, радіостудію Urban Space Radio. Засновники ресторану – 100 меценатів, а чистий прибуток від його діяльності генерується на розвиток проєктів для Івано-Франківська. За два роки існування Urban Space 100 було підтримано 38 проєктів на суму 594 820 гривень, там відбулося майже 500 подій. Urban Space 100 отримав 200 запитів з інших міст на втілення цієї моделі.

Одна із співвласників Urban Space 500 (Київ), Яна Ібрагімова так прокоментувала свій крок: «У моєму розумінні, Urban Space як ідеологія – це частина ментальної реформи України. Від патерналізму до пасіонарності, де ми самі відповідальні за те, що думаємо, робимо і як живемо. Від очікувань до дій, від пільг до відповідальності».

Urban Space 500 доступний і за цінами, і для людей з обмеженою мобільністю, дружній для різноманітних освітніх і культурних заходів та демократичний для різних стилів використання – від обіду до робочих зустрічей чи самотніх посиденьок з книжкою.

Юрій Филюк, керівник платформи «Тепле Місто»: ​«Одна з базових цінностей платформи "Тепле Місто" – відкритість. Ми завжди ділимося своїм досвідом, якщо він може бути комусь корисним. Urban Space 100 виявився крутою соціальною інновацією з гарним ефектом для міста. Ми отримали понад 200 заявок на відкриття подібних просторів в інших містах. Отож, ми розробили соціальну франшизу для проєкту, яка передбачає передачу досвіду громадським платформам в інших містах, де вони за нашою моделлю намагатимуться об'єднати потрібну кількість соціальних інвесторів, підбиратимуть локальну управлінську ресторанну компанію, запускатимуть простір з подальшим його адмініструванням».

Тож, чи змогли б ми у нашому місті втілити таку ідею? Варіантів майданчиків для неї може бути багато. Зокрема йдеться про історичну кав’ярню на вулиці Шевченка («Перлина степу», «Кава-сакі» Сага про «Перлину степу» ). Якраз зараз люди, які свого часу приватизували її і не справились з управлінням, продають чи здають в оренду. І нам, як і Івано-Франківську, очевидно, було б досить ста соціальних інвесторів. Чи знайдуться вони?

А так хочеться «Теплого міста»…

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail