Чи допоможе війна розрубати тугий корупційний вузол?

Шість годин суддя Ленінського райсуду Леонід Плохотніченко обирав запобіжний захід директору ПрАТ «Українські вертольоти» Володимиру Ткаченку. Врешті підприємця, який не повернув вертольоти армії з початком війни, відпустили із зали Ленінського суду у Кропивницькому. Ткаченка звинувачують у тому, що він не хоче повертати орендовані у Нацгвардії гелікоптери (перешкоджання діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період).

Здається, справа ясна, як Божий день. Однак тягнеться вона вже не один рік, прийнято близько ста судових рішень, але віз і нині там. Точніше, українські вертольоти приносять прибуток приватній кампанії, замість того, щоб працювати на Україну. Це у час, коли триває війна і держава жебрає по всьому світу, сподіваючись на зарубіжну техніку і витрачає дефіцитні бюджетні гроші на її закупівлю.

Ось що заявляє Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону: «За даними слідства, упродовж 2002-2012 років одна з військових частин Нацгвардії України надала в оренду підприємству за договорами оренди військове майно 10 вертольотів, за умови їх обов’язкового повернення у разі введення в країни правового режиму воєнного стану. (Загалом парк компанії «Українські вертольоти» налічує 28 бортів. Окрім 12 вертольотів МВС, ще 16 орендовані у Збройних сил України (військова частина А0105). Надалі ці вертольоти передали в суборенду та використовували в зонах діяльності місій Організації Об’єднаних Націй. У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні в лютому 2022 року, військова частина звернулась до підприємства з вимогою повернути вертольоти. Однак, власник підприємства умисно не повернув вказане військове майно, продовжуючи отримувати прибутки від його використання. Такі дії завдали суттєвої шкоди боєздатності Нацгвардії України та інтересам оборони нашої держави. 22 червня 2022 року підприємця затримали правоохоронці».

Компанія ПрАТ «Українські вертольоти» заснована у 2002 році. У 2003-му отримала сертифікат експлуатанта. (Міністрами оборони тоді були Володимир Шкідченко та Євген Марчук, міністри внутрішніх справ – Юрій Кравченко, Юрій Смирнов та Микола Білоконь). З 2004 року розпочала роботу в міжнародних операціях зі збереження природних багатств та гуманітарних місій. У 2006-му отримала статус офіційного перевізника Організації Об’єднаних Націй Всесвітньої продовольчої програми та Міжнародного комітету Червоного хреста. У 2005 році відкрите представництво компанії в Нігерії.

Спрощено діяльність ПрАТ «Українські вертольоти» можна описати двома реченнями. Компанія орендує гелікоптери в МВС та ЗСУ, а потім віддає їх в суборенду ООН та Червоному хресту. При цьому від суборенди отримує значно більше, ніж сама платить за оренду. На початку цього гешефту компанія сплачувала державі по 30 тисяч гривень за борт на місяць, правда, за даними сайту Військовий Кур'єр, компанія-орендар мала зробити капітальний ремонт цих суден. У той же час приватна оренда такого вертольота у світі коштувала дві з половиною тисячі доларів на годину!

За даними агентства SMIDA, акціонерами компанії «Українські вертольоти» є дві фізичні особи. 39% акцій належить її гендиректорові Володимиру Ткаченку. Решта – його дружині Олександрі Ткаченко. За інформацією програми «Наші гроші», з компанією пов’язують Віктора Медведчука та Сергія Тігіпка.

Договір про оренду бой ових вертольотів N01/2003-06 підписував тодішній командуючий Сухопутних військ Валерій Фролов. До речі, за це міністр оборони Анатолій Гриценко його звільнив з посади, але порушення, виявленні при підписанні договору, нічого не змінили – машини зостались в оренді. У 2007 році Гриценко спробував через суди повернути вертольоти, але нічого не вийшло – українська Феміда чомусь стала на захист приватної фірми, а не Міноборони. За чутками, фірму захистили високопоставлені чиновники з Генпрокуратури і Секретаріату Президента. Кінець спробам Міноборони повернути державне майно поклав Господарський суд Києва під головуванням судді С. М. Мудрого, який визнав передачу бойових бортів приватній компании законним, а вимоги повернути вертольоти у військові частини – безпідставними.

У 2015 році про «Українські вертольоти» йшлося на «Бігус інфо». Ось найголовніше з того матеріалу. Прокуратура навіть ініціювала судовий процес повернення вертольотів, орендованих компанією «Українські вертольоти». Але на засіданнях суду представники МВС не підтримують позови прокуратури і заявляють про відсутність вимоги повертати гвинтокрили. Журналісти програми «Наші гроші» відвідали судове засідання та переконалися: позови в інтересах МВС прокуратура програє через позицію самої ж МВС.

Роком раніше на «Українські вертольоти» звернула увагу народна депутатка (вже колишня, а на той момент — лише майбутня) Тетяна Чорновол. З її блогу на «Українській правді» від 21 липня 2014 року: «…щоб отримати вертольоти, Україні не обов’язково достроково розривати контракти з ООН. Бо одна приватна фірма – ПАТ “Українські вертольоти” вже як чотири місяці зобов’язана передати Збройним Силам 26 бойових вертольотів МІ-8МТВ. Однак комерсанти опираються і не повертають державі вертольоти, які за роки оренди заробили для них десятки, якщо не сотні мільйонів доларів прибутків.

До речі, нині чистий дохід компанії офіційно (дані з відкритих джерел) становить близько двохсот мільйонів гривень, а прибуток – більше двох мільярдів.

Тим часом договір оренди №01/2003-06 з авіакомпанією “Українські вертольоти” припинено, – повідомило інформагенство АрміяInform 27 січня 2022 року. У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні в лютому 2022 року, військова частина звернулась до підприємства з вимогою повернути вказане військове майно для виконання завдань за призначенням. Однак, кінцевий бенефіціарний власник підприємства умисно не повернув вказане військове майно, продовжуючи отримувати прибутки від його використання. Такі дії завдали суттєвої шкоди боєздатності Нацгвардії України та інтересам оборони нашої держави". Досудове розслідування кримінального провадження здійснюють слідчі УСБУ в Кіровоградській області. 

«Додам до офіційного релізу, що за позовами керівника Кропивницької спецрокуратури у військовій та оборонній сфері в інтересах держави (а саме МВС України) і господарський суд відкрив відповідні провадженн», – написала у Facebook речниця спецпрокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону Яна Стекачова.

У Єдиному реєстрі судових рішень, що днями відновив свою роботу, не складно віднайти вищезгадані ухвали столичного Госпсуду. Зокрема, 20 червня 2022 року у справі №912/600/22 суддя КГС Людмила Пукшин прийняла до розгляду позовну заяву до ПрАТ "Авіакомпанія «Українські вертольоти" про зобов`язання виконати умови договору оренди повітряного судна від 03.04.2002. А саме: передати військовій частині НГУ у справному стані вертоліт Мі-8МТ за актом приймання-передавання. Крім цього стягнути з приватного акціонерного товариства на користь військової частини Національної гвардії 176, 4 тис грн пені та 181, 6 тис грн штрафу. Схоже рішення ухвалила і суддя КГС Віта Бондарчук 16 червня 2022 у справі №912/602/22.

Загалом, за даними судових джерел, у червневих позовах держави до «Українських вертольотів» йдеться про стягнення штрафних санкцій у сумі 1,1 млн грн – через неналежне виконання умов договорів щодо трьох вертольотів Мі-8МТ залишковою вартістю 8,2 млн грн (оціночна вартість 128,2 млн грн).

«Комерсанти не хочуть розлучатися з птахами, які несуть для них золоті яйця, корумпують чиновників, “організовують” листи від посадових і впливових осіб, у яких йдеться, що… українським Збройним Силам не потрібні вертольоти, а достроковий вихід з миротворчих місій ООН зашкодить іміджу України (певна кількість їхніх вертольотів також задіяна в місіях ООН). МВС та СБУ роками не реагували на дії керівництва цієї компанії, яка під прикриттям начебто роботи в інтересах ООН працювала в інтересах спецслужб Росії в країнах Африки», – пише сайт "Аргумент".

Як подачку після «вдалого» для керівництва авіакомпанії рішення судді Леоніда Плахотніченка, "Українські вертольоти» передали в якості благодійної допомоги нацгвардійцям три квадроцикли та 600 аптечок…

Доки ж держава терпітитме таке знущання? Навіть зараз, коли країна приносить криваві трагічні жертви, у суддів і чиновників не вистачає сил розрубати цей корупційний вузол?

За матеріалами ЗМІ Світлана Орел


Надрукувати   E-mail