Чи отримає підтримку петиція про заборону Московського Патріархату?

Українці збирають підписи під петицією про повну заборону Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) та передачі всього її майна Православній церкві України (ПЦУ).

Підписати її можна за цим посиланням.

У зв’язку з підтримкою росії у війні проти України автор петиції Приймак Володимир Леонідович просить розглянути питання про повну заборону Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) та передачу всього її майна Православній церкві України (ПЦУ).

“В Україні повинно бути все українське, в тому числі – Українська Церква. А Українська Церква в нас одна – це Православна церква України!”, – зазначає автор.

Держава не зробила достатньо кроків для того, щоб ліквідувати діяльність Російської Православної Церкви на теренах України, хоча їх священники допомагали ворогу. Про це заявив доктор філософських наук, професор Острозької Академії Петро Кралюк, передає I-UA.TV.

«Держава не зробила достатньо кроків для того, щоб ліквідувати діяльність Російської Православної Церкви на теренах України. Хоча вона себе іменує УПЦ. Вона з’явилася у 1990 році, тоді Церкві була надана грамота, яка передбачала самостійність цієї структури. До того часу був екзархат РПЦ. По суті він залишився і зараз. Адже навіть отримавши грамоту Алексія ІІ на самоуправління, Церква залишалася в структурі Московського Патріархату, тобто Російської Православної Церкви. Вище керівництво УПЦ МП входить до складу синоду РПЦ», — каже експерт.

За його словами, УПЦ МП має за законом стати РПЦ. «В 2018 році Рада прийняла закон, згідно якого релігійні організації, центри яких перебувають за кордоном, мусять привести свою назву у відповідність до цього. На території України є кілька російських церков. Але УПЦ МП іменує себе чомусь українською. Проте вона підпадає під перейменування. Її підтримують олігархи. Зокрема, відомий олігарх Новінський. Він є наглядачем за цією Церквою. Тому завдяки впливу, суд заблокував перейменування УПЦ МП. Однак це рішення стосується тільки Києва та області. Тому в інших областях УПЦ МП має бути перейменована на РПЦ. Після цього частина прихожан може відійти», — уточнює експерт.

Він підкреслив, що священники УПЦ МП під час повномасштабного вторгнення допомагали ворогу — надавали розвідувальні данні та зустрічали окупантів з хлібом та сіллю. «Була затримана низка священиків. Але потім завдяки діям СБУ, зокрема колишнього очільника Служби безпеки Баканова, їх відпустили».

За його словами, зараз в Раді розглядаються закони, які забороняють діяльність УПЦ МП на території України.

За матеріалами ЗМІ

А тим часом Київський міжнародний інститут соціології 6-20 липня провів опитування. За його результатами 72% українців вважають себе православними, при цьому 54% опитаних ідентифікують себе з Православною Церквою України і лише 4% – з УПЦ Московського патріархату. Ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації патріархату.

Порівняно з 2021 роком, частка тих, хто ідентифікує себе з Православною Церквою України, зросла з 42% до 54%. Натомість з 18% до 4% знизилася частка тих, хто ідентифікує себе з Українською Православною Церквою Московського патріархату.

Після православ’я найбільше респондентів ідентифікували себе як атеїстів (10%) і греко-католиків (8%). Інші релігії та конфесії називалися рідше.

У всіх регіонах найбільше людей ідентифікують себе з православ’ям, а також – саме з Православною Церквою України (від 59% у центрі до 42% на сході). З УПЦ МП ідентифікують себе 3-6% залежно від регіону, при цьому навіть на сході і півдні – лише 5-6%. Водночас із заходу на схід з 6% до 26% зростає частка тих, хто вважає себе православним, але не зараховує до жодного патріархату.

Також із заходу на схід з 4% до 17% зростає частка атеїстів. Серед усіх лінгво-етнічних категорій найбільше респондентів ідентифікують себе з ПЦУ. Навіть серед російськомовних українців 36% зараховують себе до саме ПЦУ, у той час як до УПЦ-МП – 13%.Серед усіх вікових категорій також найбільше тих, хто ідентифікує себе з ПЦУ. При цьому для вікових категорій 30+ років це більше половини, у той час як для категорії 18-29 років – дещо менше половини. Серед більш молодих більше атеїстів – 22% серед 18-29 річних. Серед 30-39 річних їх уже 12%, а в старших вікових категоріях – ще менше.

P.S. Разом з тим процес переходу громад з УПЦ до ПЦУ триває досить повільно. Серед причин – шалений спротив, при якому УПЦ використовує брехню, погрози, відвертий грабунок храмів.


Надрукувати   E-mail