Чи стане екопакет перешкодою на шляху глобального потепління?

Те, що клімат в Україні змінюється, констатують уже не лише учені, кожен зримо відчуває це на собі. Зниження врожаїв через посухи, наприклад, миттю відображається на цінах, що змушує нас платити більше й більше. Але це ще дрібниця порівняно із загрозою катастрофічного зменшення чистої води, що не така вже й далека перспектива.

Виконавча директорка ГО "Екодія" Наталія Гозак констатує: «Через суху безсніжну зиму-2020 на початку минулого року Україна потерпала від масштабних пожеж. Приблизно 400 млн гривень компенсації виділено на цей напрям. Повені трохи пізніше прийшли на західну частину України, ми також бачили ці справді катастрофічні наслідки. І 750 млн гривень було витрачено на компенсації і на уникнення оцих наслідків. Крім пожеж і повеней, значні збитки приносять посухи. За минулий рік сільське господарство по всій території країни втратило від 2% до 10% озимих культур. І це при тому, що ми аграрна країна.

Наше моделювання показує, що у 2100 році, на кінець сторіччя, підняття рівня моря і посилення згінно-нагінних явищ буде означати втрату близько мільйона гектар суходолу на Півдні України. Порти, інфраструктура, майже 600 населених пунктів можуть потерпати від найгірших сценаріїв». 

Щоб не допустити цього, людство має змінювати своє мислення і почати діяти на користь природи. Один з кроків – припинити використовувати поліетиленові пакети. Вони використовуються скрізь у незліченних кількостях і земля вже буквально задихається від поліетилену та пластику, який не перегниває.

З 15 березня, в усіх магазинах української мережі супермаркетів АТБ запустили проєкт реалізації екопакетів. Новий екопакет виготовлений з кукурудзяного крохмалю з додаванням полімолочної кислоти і має сертифікат «OK compost HOME». Це означає, що він повністю біорозкладається протягом 12 місяців при поміщені його в грунт і не завдає шкоди навколишньому середовищу.

Але експерти зауважують, що такий пакет розкладається тільки тоді, коли він помішений у грунт, а на сміттєзвалищі він буде як звичайний поліетеленовий.

У мережі супермаркетів «Сільпо» з’явилися екопакети виготовлені з натурального крохмалю ще з минулого літа, тепер ця мережа пропонує покупцям багаторазові екоротбинки, що за формою нагадують авоську.

А тим часом: У Бобринці Кіровоградської області 280 містян поміняли свої поліетиленові пакети на екоторби. Акція відбулася в центрі міста та тривала кілька годин. До неї долучилися шестеро активних жінок Бобринця на чолі з ініціаторкою Галиною Волошин. Екоторби для акції у Бобринці збирали півтора місяці. Екологічні сумки організаторам надавали меценати, підприємці, безкоштовно шили містянки. 150 торбин надала торгова мережа та 50 – місцева аптека. У місцевій бібліотеці провели майстер-клас з пошиття екоторбин. Їх здебільшого роздавали людям, які йшли з магазину. Реакція була різною. Більшість погоджувалися на обмін.

За словами Галини Волошин, мета акції – популяризувати екоторби багаторазового використання серед мешканців Бобринця. Слід заохочувати людей, щоб вони розуміли, що поліетиленові пакети шкідливі. Екоторби практичні, їх можна прати і використовувати не раз.

За кілька годин організатори акції зібрали чотири мішки з поліетиленовими пакетами.


Надрукувати   E-mail