“Екостайл” запросив на екскурсію кропивницьких екоактивістів. Мета – показати, що нового в нас в плані переробки сміття і як компанія справляється з гігантським сміттєзвалищем, де ми мали приємність побувати. А також чому“Екостайл” найближчим часом підніме тарифи на 40-45%.
Сумне: на звалищі працює лінія з сортування сміття, але на ній відсортовують тільки 6,2% сміття — це пластикові пляшки, пляшки від хімії (шампунь, миючі), скло, макулатура, жерстяні баночки. Інші 93,8% сміття іде на звалище. Тут люди працюють у дві зміни, по 11 годин кожна. Лінія стара і ламається постійно (при нас якраз поламалася). “Екостайл” хоче запустити нову лінію — на ній вже можна буде відбирати 10% сміття. Це нова вимога українського законодавства — щоб не менше 10% сміття йшло на вторинну переробку. Щоб запустити цю нову лінію, треба 300 000 євро (шо?? євро??). Компанія це планує зробити в 2025 році за рахунок інвестицій.
В “Екостайла” по місту 650 сміттєвих майданчиків у секторі багатоквартирних будинків і ще 2000 у приватному секторі. Кожного тижня місцеві ламають чи спалюють 20-25 сміттєвих контейнерів. Звернення в поліцію не дали результату, поліція не вміє таке розслідувати. До кінця цього року компанія планує закупити ще 450 нових контейнерів.
“Екостайл” має станом на зараз 12 сміттєвозів, які працюють вдень і вночі. До кінця року хочуть купити ще два сміттєвози. Ціна одного— 140 тисяч. Вони будуть придбані в лізинг, з правом викупу. Оці, яких ви бачите щодня — були куплені за 60 тисяч євро кожен. Точніше десь за 40 тисяч —брали їх в Європі. Там вони вже зносилися, і місцеві сміттєві компанії їх списали, продали українцям — плюс ще ціна за розмитнення на кордоні, виходить 60 тисяч. Але вони зношені і часто ламаються, на ремонт іде купа грошей. Тому компанія вирішила купити два нових.
Ще “Екостайл” хоче купити КОМПАКТОР — це така дивовижна чудо-машина, схожа на асфальтний каток, але на катках у неї — шипи, машина важить 22 тонни і їздить зверху по звалищу, перемелюючи під своїми колесами все — навіть бетон перетворює на крихту — і втрамбовує сміття все глибше й глибше (він є на фото). Раніше сміттєзвалище хотіли закрити — бо його висота була критичною. Після роботи цього компактора висота звалища зменшилася на 13 метрів. І продовжує зменшуватися. Ми стояли на ньому — під нами, щоб ви розуміли, було 42 метри втрамбованого сміття, висота двох 5-поверхівок. Той компактор, що є зараз в “Екостайлу”, вже старий, працює з 2009 року, жере 29 літрів солярки за годину. Новий буде коштувати 465 тисяч євро, німецької фірми BOMAG.
Ще нам показали установку, яка витягає з тіла звалища газ метан і тут же на місці спалює його, перетворюючи в чисту електроенергію, яка йде в мережу міста. Метан, ви знаєте, утворюється на звалищах в результаті гниття відходів, він кублиться на великій глибині. Мало того, що є парниковим газом, який нагріває атмосферу — так ще й дуже легко займається — і тоді таку пожежу практично неможливо погасити, адже вона підземна, може горіти тижнями, отруюючи все навколо. Причиною пожежі часто стають батарейки, акумулятори, які окислюються і нагріваються на сонці. Не викидайте таке в сміття! Установка зі спалення метану виробляє 450-470 кілоВат на годину. Цього місяця на полігоні пробурили ще 14 свердловин для видобутку метану, загалом їх кількість тепер зросла до 80.
А щоб не дозволити метану просочуватися на поверхню сміттєвої маси, кожен шар сміття пересипають будівельним і роздроблюють вищеописаною чудо-машиною компактором. Отож, якщо у вас є будівельне сміття — везіть його на звалище “Екостайлу”, у вас його приймуть абсолютно безкоштовно, ще й подякують (бетон, цегла, штукатурка, плитка і т.п., однак зверніть увагу — гіпсокартон і мішки — ні).
Листя на полігон уже не приймають. Раніше приймали, його червяки переробляли на гумус. Потім чогось перестали (не зрозуміла – чого?). Натомість за 500 метрів від полігону роблять новий майданчик для прийому тільки листя, і ведуться переговори з міською владою, як так все обладнати, щоб було правильно. Поки що листя приймає до себе КП “Благоустрій”.
Пропозиції від “Екостайлу” екоактивістам і жителям міста:
1) Батарейки. Єдина компанія, яка реально їх збирає і відправляє за кордон на переробку — це організація “Батарейки, здавайтесь” (Дніпро). Їхні бокси є в Сільпо, Епіцентрі, на заправках ОККО, “Укрпошті”. В Україні не переробляють батарейки, це роблять Болгарія, Румунія, Польща. Організація ця єдина, хто відправляє батарейки туди. (АТБ вам брешуть, вони ці батарейки дівають неясно куди, не несіть батарейки в АТБ).
“Екостайл”у співпраці з “Батарейки, здавайтеся” пропонує жителям подати заявку на вашу фірму, підприємство чи навіть будинок чи підїзд — і вас зареєструють, видадуть боксик для збору батарейок і потім прийматимуть у вас зібрані батарейки (також акумулятори від телефонів і т.п.), і ви зробите корисну справу.
2) якщо ви хочете влаштувати прибирання якоїсь природи (набережної, лісосмуги, парку, скверу) — зв’яжіться з активістами чи “Екостайлом”, і в зазначений день і час вам виділять сміттєвоз, який приїде й забере зібрані мішки зі сміттям.
3) Також “Екостайл” пропонує розділяти органічні відходи (залишки їжі) від усього іншого сміття (упаковки) і хоче для цього запровадити два різних пакета — в зелений їжу, в жовтий — решту сміття. Це полегшить роботу працівникам сортувальної лінії, які сортують сміття. Але тут у них нічого не вийде, я зразу кажу. Бо якщо в нас люди кидають памперси в сітки для збору пластикових пляшок, то ця ініціатива приречена на нерозуміння.
Крім того, як я зрозуміла, “Екостайл” перебуває в гострому світоглядному конфлікті з бомжами та іншими особами, які збирають пластикові пляшки та іншу вторсировину й самі здають у пункти прийому.
“Екостайл” міг би запустити власну лінію з переробки пластику на гранули, але для цього треба, щоб її завантаженість була 1000 тонн. А зараз вони отримують всього 100 тонн таких відходів. Ну нехай, це здорова конкуренція.
Тепер ви знаєте, чому “Екостайл” підніме тарифи на вивезення сміття — десь до 65-70 грн.
Надія Паливода
А тим часом
Безхатьки збунтувались
Пресслужба компанії «Екостайл» повідомила, що у Кропивницькому від 24 вересня припинили вивезення сміття з контейнерного майданчика по вулиці Полтавська, 28 через блокування безхатьками роботи екіпажів «Екостайлу» та погрози фізичною розправою.
На цьому майданчику розміщено 11 контейнерів для твердих побутових відходів та один контейнер-бункер об’ємом вісім кубічних метрів для великогабаритного та будівельного сміття. До вчорашнього дня відходи вивозили щодня. «Проте з початку серпня неподалік від контейнерного майданчика відкрили пункт прийому вторсировини. А поруч безхатьки встановили собі намет, де проживає 8–10 осіб. З моменту створення цього пункту прийому співробітники компанії «Екостайл» почали отримувати погрози фізичної розправи від безхатьків за те, що вивозять сміття. Також вони періодично блокують роботу вантажників та водіїв, перегороджуючи палицями виїзд», – розповіли в компанії.
За цей період працівники «Екостайлу» тричі викликали поліцію. Проте співробітники Національної поліції щоразу пояснювали, що вирішенням цієї проблеми має займатися відділ благоустрою, а усні погрози не є підставою для затримання.
З 24 вересня через чергову загрозу здоров’ю екіпажів «Екостайлу» та блокування безхатьками їхньої діяльності вивезення сміття стало неможливим. Отож, юридичний департамент «Екостайлу» подав розгорнуту заяву до правоохоронних органів та звернувся до органів місцевого самоврядування з метою залучення відділу благоустрою до вирішення цієї проблеми.