Ніколи не розуміла, для чого жінки, заходячи в храм, напинають хустку. Не раз запитувала у різних людей, у тому числі й священиків. Ніхто не дав чіткої і логічної відповіді. Врешті, у різних джерелах знайшла два варіанти відповіді, обидва далеко не вичерпні.
Діяч РПЦ(!) Андрій Кураєв у одній зі своїх книг зазначає, що це давня традиція, яка на своїх початках символізувала покору жінки і навіть не перед Богом, а перед чоловіком (?!). Інше пояснення не з богословської сфери: жінки мають здебільшого довге волосся. А воно – найперший провідник енергетичної інформації. Тож у храмі, де створюється своє енергетичне поле, жіноче волосся може його порушувати. Версія так собі.
Проте, чомусь більшість жінок, точно не знаючи для чого це робити, одягають у храмі хустки. Більше того, в храмах РПЦ вас ще й висварять, якщо зайдете з непокритою головою. Але й в українських храмах ця традиція негласно підтримується. Як на мене, просто за інерцією.
Це підтвердив і митрополит ПЦУ Епіфаній: "Усіх – і чоловіків, і жінок – ми раді бачити у наших храмах завжди. І чи будуть то жінки з покритою чи непокритою головою, одягнені в спідницю чи в штани, заміжні чи розведені, з дітьми чи без, в будь-який день календаря – храми Православної Церкви України завжди відкриті для наших вірянок у їхніх духовних потребах".
Його процитувала УП і уточнила: утім, у деяких храмах жінкам досі роблять зауваження, якщо ті не покривають голову. Представник пресслужби ПЦУ протоієрей Михайло Омельян пояснив чи обов'язково носити хустку в храмі. "Для Православної Церкви України важливою є кожна людина, яка приходить до Господа. Варто зазначити, що хустка на голові жінки не є основною ознакою побожності людини. Тож ми не повинні зустрічати людину за її зовнішнім виглядом, сварити чи осуджувати за це, особливо, якщо людина вперше у храмі. Варто прийняти її з увагою та християнською любов’ю. Бо важливо не те, чи в хустці чи без неї жінка йде до храму, а важливо – з якими намірами, думками та настроєм. Якщо ти будеш дивитися в душу людини, на її серце та на виклик з яким прийшла людина до храму, то в тебе не буде часу дивитися на одяг, в якому людина прийшла", – каже протоієрей.
Варто було б ширше звернути на це увагу, щоб ця ознака вигідно відрізняла українські храми від РПЦ.
Світлана Орел