Фантастика в медицині стає реальністю

У багатьох творах жанру фантастики минулого століття можна зустріти епізоди, коли тяжко поранений воїн якоїсь планети за хвилину-дві стає здоровим, застосувавши якийсь чудо-препарат. Сьогодні це наближається до реальності. А завтра, можливо, стане нею?

Минулого тижня благодійники (називають представників мережі "Файно Маркет", ТОВ «Вересень») подарували апарати для вакуумного лікування ран і розхідні матеріали до них одній із обласних лікарень Кіровоградщини. Загальна сума допомоги – понад 250 тисяч гривень.

– Це апарати для лікування негативним тиском. З їх допомогою лікування ран різного типу, навіть дуже глибоких, можна пришвидшити на 40-50%. У процесі лікування тепер можна буде обійтися без болісних перев’язок та значно скоротити тривалість лікування. 30-40 хвилин — і пацієнт вже відчуває полегшення. Чим зручно — хворий вільно пересувається, заряджається апарат як мобільний телефон. Це швидко, безболісно і ефективно, а також це розвантажує медичний персонал, — розповів представник департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації, лікар-хірург Олександр Лавров.

Загалом благодійники придбали вже вісім таких пристроїв, частину з них лікарні міста отримали раніше.

Як же діє цей чудо-пристрій? Вакуумну терапію для лікування ран у всьому світі використовують більше 20 років. Основний принцип її дії – створення у рані негативного тиску певного рівня, внаслідок чого з неї видаляється надлишок рідини. А якраз надлишок рідини у рані спричиняє набряк та перешкоджає нормальному кровообігу, провокує накопичення токсинів і брак фагоцитів (клітин-знищувачів інфекції), що врешті призводить до нагноєння та перешкоджає заживленню.

Якщо раніше з цим боролися, висушуючи рану йодом, спиртом, спеціальними мазями, що мимоволі сповільнювало ріст тканин і заростання рани, то тепер проблеми усуває вакуум. Негативний тиск у рані створює спеціальна система, що складається з вакуумної помпи, яка автоматично підтримує у рані сталий негативний тиск, з відповідної пов'язки, дренажів тощо.

Крім у рази швидшого, ніж при звичайному лікуванні, загоєння ран, виразок, опіків, поверхонь після різного роду операцій тощо вакуумна терапія має ще цілу низку переваг. Хворим не потрібно щодня або й два рази на день змінювати пов’язку, бо при вак-терапії одна пов’язка служить кілька днів. Вона гігієнічна, без неприємного запаху, а її прозорість дозволяє хірургові контролювати стан рани, не заподіюючи при цьому пацієнту незручностей і болю. Зважаючи ж на існування різних модифікацій помпи (вони є не лише стаціонарні, коли хворий мимоволі «прив’язаний» до розетки біля лікарняного ліжка, а й портативні, які можна причепити до пояса або покласти у дамську сумочку) лікуватися можна і вдома. Щоправда, ціна дива немала. Навіть портативна, так звана кишенькова помпа із комплектом пов’язок коштує у середньому 140-220 євро.

Допомогти хворим усе ж скористатися її перевагами ще шість років тому взявся хірург університетської клініки-лікарні швидкої медичної допомоги, доцент Буковинського медуніверситету Олександр Білик.

– Разом із однодумцями – працівниками колишнього заводу «Кварц» сконструювали власну помпу портативного розміру, – розповідав він. – Це, звісно, не є щось принципово нове. Та на відміну від помп іноземного виробництва, більшість із яких одноразові, нашу можна використовувати багато разів (що суттєво здешевлює її вартість), вона може працювати як на батарейках, так і на акумуляторах, потужніша та має два режими роботи. Приміром, якщо у хворого стоїть дренаж у плевральній, черевній порожнині чи у сечовому міхурі, то помпа налаштовується на режим дренування, для якого задається інший рівень тиску. Таким чином вона універсальніша. 

Подбали розробники про ще один нюанс. Іноземні помпи продають з «рідними» перехідниками і комплектуючими, тому що-небудь у них замінити, подовживши тим самим термін служби апарата, неможливо. Натомість чернівецька адаптована під трубки звичайних систем, які можна раз-по-раз замінювати. Зважаючи на ці особливості чернівецької помпи, її не потрібно купувати для кожного пацієнта окремо: кількох цілком достатньо, щоб на роки забезпечити потребу цілого відділення.

За словами керівника групи розробників Костянтина Палагути, над реалізацією ідеї О. Білика працювали більше року. Коли все було готове, провели стендові випробування і випустили першу дослідну партію.

Використання чернівецької помпи Angela® (апарат назвали на ім’я першої пацієнтки, яку лікували з її використанням) засвідчило ефективність приладу. Так, у жінки за місяць повністю закрилися дві виразки на ногах, які вона доти безрезультатно лікувала п’ять і сім років. Ще один чоловік (до речі, киянин, який приїхав до Чернівців, почувши про застосування тут нової технології) за три місяці зовсім загоїв рани, що не заживали 15 років. З допомогою помпи також простіше гояться опіки, а за рахунок того, що вона забирає з рани всі токсини, у хворих на діабет водночас у рази падає рівень цукру. І це – далеко не всі лікувальні можливості помпи Angela®.

Довідавшись про розробку чернівчан, до клінічних випробовувань помпи Angela® приєдналися хірурги Дніпропетровська, Києва, Тернополя, Івано-Франківська та інших міст. На підставі їхніх пропозицій розробники модернізують свій виріб і завдяки ініціативі О. Білика та його товаришів сучасна технологія лікування ран стала доступною для буковинців і мешканців інших регіонів.

У час війни цей метод набуває надзвичайно великого значення. Тож нашим благодійникам слід не витрачати гроші на дорогі зарубіжні пристої, а придбавати вітчизняні, тим самим стимулюючи їхнє виробництво.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail