Гаївські кургани будуть збережені?

Мешканці села Гаївки стурбовані станом історичних курганів. Поблизу села їх виявлено аж 18. Гаївка тепер належить до Первозванівської об’єднаної територіальної громади. Тож, люди звернулися з листом (більше тридцяти підписів) до керівництва ОТГ.

Ще із 2005-го року кургани зареєстровані як нововиявлені пам’ятки історії та археології. Але на цьому, схоже, уся робота щодо їхнього збереження та охорони й завершилась. «Ми спостерігаємо, що процес виведення курганів із сільгоспобробітку та відновлювально-реставраційні роботи припинено, – пишуть гаївчани, – більшість курганів продовжують перебувати у сільгоспобробітку та руйнуються технікою. Також підорано охоронну зону та кургани групи «Могили», яка була впорядкована за фінансової підтримки міжнародного фонду імені Стефана Баторія у 2006-му році. Також на курганах відсутні інформаційні таблички про пам’ятки, не встановлено меж охоронних зон та відсутні спеціально відведені стежки й дороги до курганів. Це позбавляє громадян права вільного доступу до об’єктів культурної спадщини».

Гаївчани отримали обнадійливу відповідь від голови Первозванівської ОТГ Параски Мудрак. Вона повідомляє, що зараз формується реєстр об’єктів нерухомої культурної спадщини України, до якого входять гаївські кургани. У бюджеті на наступний рік, який зараз готується до затвердження, будуть передбачені видатки на охорону та впорядкування курганів.

Ініціатор листа-звернення Оріяна Доценко підкреслює, що громадськість Гаївки і надалі планує брати участь у координації дій зазначених головою зацікавлених суб'єктів щодо поетапного досягнення цілей і завдань у галузі охорони об'єктів культурної спадщини на території Гаївської громади.

А це – розширення бази суб'єктів збереження пам'яток (правоохоронні органи, міжнародні організації, ґрантові організації, приватні спонсори тощо); паспортизація 18-ти гаївських курганів; встановлення межі охоронних зон пам'яток; встановлення охоронних та інформативних написів на пам'ятках; визначення та впорядкування під'їздів/проходів до пам'яток; проведення відновлювально-реставраційних робіт; включення гаївських курганів у маршрути туристів.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail