Грудень. Не зібрали хліб. Б’ють наші «Піони»

Наші "Піони" дуже страшно б'ють. Мабуть, тому що 203 мм калібр. Та снаряди летять на 47 км. Це дуже пекельне видовище, коли стріляє дивізіон разом. Ці величезні труби, підведені у небо. Сила пострілу така, що попри висунуті ззаду гідроциліндри с величезним зубатим ковшем, який занурений у землю, багатотонну базу "Піона", а вона в нього від танку т-80, підкидає так, що він стає на цапа майже вертикально, а потім падає знов на землю.

Наш побратим показував мені, що лишається від броньованих цілей там, куди поцілив снаряд "Піона" – нічого не лишається. Тільки уривки розірваного обгорілого заліза та кілька катків від гусениць. Якщо стояли у посадці, те все перемішане з уламками стовбурів дерев.

Поряд з кожним "Піоном" під час роботи стоїть ціла делегація, бо екіпаж там семеро людей та ще ж дехто з дивізіону. Найтепліше тепер заряджаючому, в якого задача після кожного пострілу бігти від делегації до того "Піона", видиратися на такого балкона над казенником, світити з балкона налобним ліхтарем у дим та дивитися, чи там все гаразд а потім керувати заряджанням снаряду масою 110 кг. А найвеселіше – то навіднику, бо він сидить біля ствола та під час пострілу нікуди не йде. Сидить собі й сидить. Так і гойдається угору-вниз разом з усією гарматою. Істинний вершник апокаліпсису. У танковому шоломі.

Але от що особисто для мене найстрашніше у цій картині: усе описане відбувається на полі жовтої пшениці. Й стоїть вона по пояс висотою. Та підлітають гусениці "Піонів" вище тієї пшениці. А в неї, попри страшні постріли, колосся – не обсипалося. Грудень тепер вже, а колос в пшениці важкий, цілий, із зерном. Ото й хитається кожний український колос від кожного пострілу "Піону". Й таке воно привітне, те поле, таке світле, жовте, літнє та безтурботне.

А над цим усім – зима та мороз, хоча, дякувати Богові, потепліло вчора, але тепер дощі. Не зібрали хліб. Здавалося б – не найгірша біда з усіх, що тепер. Але моє сільске дитинство, той малий хлопчик з бабусиного села, ридає чомусь саме над цим хлібом, цими колосками, досі золотими.

Не зібрали хліб. Так і стоїть.

Дмитро Томчук


Надрукувати   E-mail