Гіперболоїд інженера Шухова у Кропивницькому не заіржавіє

Піраміди та сфінкс – Єгипет. Ангкор-Ват – Камбоджа. Статуя Свободи – Нью-Йорк. Ейфелева вежа – Париж. Хмарочос Бурдж – Халіфа – Дубай. Багато країн та міст мають свої символи. Ще більше – хотіли б мати такий об’єкт, щоб ось так: побачив його зображення – і одразу без слів стає ясно, про яке місце йдеться.

Чи має такі символи Кропивницький? Як сказати. Ну, місцеві можуть ідентифікувати місто по фото театру імені Кропивницького, Дзеркального магазину, скульптурі Янгола-охоронця, а у широкого загалу ці об’єкти не асоціюються з нашим обласним центром. А щоб таке придумати, аби не було ні у кого? Та ще й за не дуже великі гроші?

Придумувати не обов’язково – можна позичити ідею і трансформувати її. От мені, наприклад, хотілося б десь у Кропивницькому мати вежу Шухова. Хай би вона й не стала всесвітньовідомою візитівкою міста, але екстер’єр міста прикрасила б точно.

Володимир Шухов (1853-1939) — російський інженер, архітектор і науковець. Впровадив багато своїх винаходів у нафтовій та будівельній галузях. Зокрема, придумав особливу конструкцію водонапірних веж, які міцно трималися на легких металевих опорах у формі гіперболоїдів. Близько 20 таких веж Шухов збудував в Україні. Уціліло з них десяток. Гіперболоїдну форму мають споруджені за проєктом Шухова два Аджигольських маяки на Херсонщині, вежі у містах Миколаїв, Конотоп на Сумщині, Часов Яр на Донеччині. У селі Пісківці на Київщині лише в 2014 році ідентифікована як витвір Шухова вежа досі використовується як водонапірна. Так само і у місті Шостка Сумської області. У Полтаві її знесли, бо жителі розташованого поблизу будинку боялися, що конструкція впаде їм на голову. 2012 року демонтовано вежу Шухова і у Фастові на Київщині. Не всі жителі перелічених міст усвідомлюють, які рідкісні об’єкти вони мають, деякі вежі іржаві і не ремонтуються.

Якось із туристичною метою з’їздила в Білу Церкву і лише після повернення дізналася, що там теж є вежа Шухова. А минулого літа в Черкасах я вже цю красуню не пропустила! Близько до неї не підійдеш, бо розташована на закритій території водоканалу. Але вежа доглянута і має ошатний, легкий, повітряний вигляд з усіх ракурсів.

Пощастило й Кіровоградщині – вежа Шухова є у місті Помічній Добровеличківського району. Теж їздила туди заради неї і ледве знайшла – стоїть у дворі житлового будинку, але добре, що хоч ціла. Цим конструкціям майже по сто років, а геометрично вигляд у них такий, ніби вони не з минулого, а з майбутнього.

Ну, отаку б красуню нам! Є у місті меценати, що зводять храми, пам’ятники, облаштовують фотозони та інсталяції – а якби на отаку лялю скинулися? Прецедент є. У японському місті Кобе новозбудована гіперболоїдна вежа – місце паломництва туристів. Належно підфарбувати, підсвітити, благоустроїти територію довкола… В Україні ми були б єдині, в кого є новостворена вежа Шухова.

Ніна Даниленко


Надрукувати   E-mail