Із кола друзів

9 червня відзначаємо Міжнародний день друзів. Свято стало дуже популярним, хоча воно й неофіційне.

Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого має коло друзів, яким пишається і дуже цінує. До нього входять талановиті літератори та митці нашого краю, відомі краєзнавці, активні представники громадськості. Вони допомагають у фондоутворенні, у проведенні різнопланових культурно-мистецьких та освітніх заходів, в експозиційній діяльності. І музей навзаєм проводить презентації творів, проєктів, творчі зустрічі тощо. Співробітники завжди радо зустрічаються і спілкуються зі старими і новими друзями.

Хочу сказати добрі слова на адресу Антоніни Михайлівни Корінь та Федора Олександровича Шепеля – двох яскравих особистостей, знаних у нашому краї і не тільки. Їхня багаторічна участь у житті музею неоціненна.

Як живий організм, музей розвивається, прагне вдосконалення, збільшення можливостей для наукової, експозиційної, просвітницької діяльності. Основою для цього слугують його фонди. Саме там, щоб не стати розпорошеними, загубленими й втраченими для нашого культурного майбуття, зосереджено матеріали з літературної і мистецької минувшини, а також творчий доробок письменників та митців, котрі діють нині в розквіті своїх творчих сил.

Усвідомлюючи високу місію фондів музею, Антоніна Михайлівна Корінь (членкиня Кіровоградського обласного літературного об’єднання «Степ», Національної спілки письменників України, Національної спілки краєзнавців, лауреатка краєзнавчої премії імені Івана Проценка, обласної літературної премії імені Євгена Маланюка) передала туди чимало матеріалів.

Завдяки їй колекція музею збагатилась значною кількістю фото, що свідчать про важливі події у культурному житті краю: зустрічі творчих людей з земляками, презентації нових видань, відзначення ювілеїв письменників-земляків, роботу літературних об’єднань краю «Степ», «Євшан», «Джерело» та ін. На світлинах – обличчя багатьох відомих земляків, які живуть і продовжують радувати своєю творчістю, і тих, хто пішов у засвіти – Світлани Барабаш, Віктора Погрібного, Леоніда Куценка, Володимира Панченка, Тамари Журби, Юрія Обжеляна та інших.

Цікаві також і листи, передані А. Корінь. Листування висвітлює активну життєву позицію поетеси, її спілкування з відомими митцями, обмін думками щодо літературного процесу, окремих творів. Адресанти і адресати: Володимир Базилевський, Яр Славутич, Іван Задоя, Анатолій Кримський, брати Павло і Володимир Бровченки, Тамара Журба, Лідія Доценко, Віктор Маруценко, Анатолій Загравенко.

Запрошення, програми свідчать про мистецькі заходи у закладах культури міста (кінець ХХ-початок ХХІ ст.), на яких була присутня Антоніна Михайлівна.

Окрему частину переданого письменницею архіву становлять: власні твори у вигляді рукописів, машинописів, комп’ютерного друку; книги її творів та колективні збірки; періодичні видання зі статтями та віршами поетеси. Матеріали дають можливість прослідкувати певні періоди творчості Антоніни Михайлівни, коло зацікавлень, відображення важливих тем. Так формується особовий архів А.М. Корінь як складова частина музейної колекції.

До фондоутворення активно долучився Федір Олександрович Шепель. Він – член Національної спілки краєзнавців, член Національної спілки журналістів України, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова та премії газети «Народне слово» імені Володимира Винниченка, автор документальної книги «Ніхто не хотів помирати, або Репресований Єлисавет – Зінов’євськ – Кірове – Кіровоград» із серії «Єлисаветградське коло» (2014), упорядник збірки поезій В. Гончаренка «Лиш світитися Україною» (2015), співавтор більше тридцяти книг та збірників. Дослідником передано книги, фотоматеріали, програми вистав та заходів, деякі документи тощо.

Федора Олександровича характеризують як людину, що добре знається на історії, літературі, має багату бібліотеку. Частину своєї книгозбірні він також передав музеєві. Завдяки йому у фондах з’явилися рідкісні видання Шевченківської тематики, різнопланові краєзнавчі книги (довідники, окремі дослідження про видатних людей, важливі події), твори письменників-земляків і тих, чиє життя було пов’язане із степовим краєм. Книги містять безліч документів, світлин, важливих фактів про життя і творчість персоналій, важливих для музею з огляду на його профіль, вони – безцінне джерело для розвідок, довідок, підготовки експозицій тощо. Більшість видань – з дарчими написами авторів Федору Шепелю, зміст яких свідчить про повагу і захоплення ним як бібліофілом і краєзнавцем.

Як журналіст Федір Олександрович досліджує різні теми: долі людей, постраждалих від політичних репресій у минулому столітті, героїв Української революції та ін. Стиль статей пізнаваний за чіткістю викладення матеріалу, підтвердженням фактів достовірними документами, образністю і логічністю мови. Тому цінуємо і кілька сотень вирізок із періодичних видань з публікаціями автора.

Антоніна Михайлівна Корінь близько п’яти років працювала у літературно-меморіальному музеї І.К. Карпенка-Карого. Користуючись своїми широкими зв’язками серед письменництва, глибоким розумінням тематики, долучалась до підготовки і проведення десятків культурно-мистецьких презентацій, зустрічей. Федір Олександрович неодноразово прикрашав своїми цікавими виступами заходи музею.

Завдячуємо обом друзям за десятки публікацій у друкованих та електронних ЗМІ, що містять відгуки на події, важливі для музею, підтримку починань, популяризацію наших проєктів.

Міжнародний день друзів – ще один привід згадати двох чудових людей із кола симпатиків літературного музею, подякувати їм за допомогу і підтримку, висловити надію на подальшу співпрацю і взаєморозуміння.

Світлана Колесник, головний зберігач фондів КЗ «Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого міста Кропивницького»


Надрукувати   E-mail