Її «Свічка» і досі горить…

У ці весняні дні могла б відзначити свій 70-річний ювілей Оля Єрошкіна. Активна учасниця національно-патріотичних організації 90-их років, член «Союзу українок», просвітителька, вихователька малечі, послідовниця Софії Русової, одна з упорядниць першого у нашому краї в новітні часи українського букварика «Віконце», організаторка товариства «Свічка» та багатьох і багатьох заходів і дитячих свят. На жаль, уже більше десяти років пані Олі немає з нами.

Її донька Олеся Єрошкіна згадувала: «В ініціативну групу створення Союзу українок входили активні жінки – Ольга Єрошкіна, Людмила Куньова, Наталія Єршова, Зінаїда Костюк, Валентина Отян, Раїса Єфімова, Мирослава Верко, Олена Власова. У 1993-му році була зареєстрована обласна організація СУ, головою якої із 1995-го року стала Алла Зінов’єва.

Слід згадати, що першими в демократичній Україні, зокрема на Кіровоградщині (ще до утворення обласної організації СУ) діяли об’єднання творчої інтелігенції: товариство «Свічка» (голова О.Єрошкіна), клуб «Жменя» (керівник А.Корінь), клуб «Перевесло».

Одними з перших колядники і щедрувальники СУ, від наймолодших школярів до студенів, одягнених в стилізовані українські костюми, з’явились на вулицях Кіровограда. В обласній державній адміністрації і у військових частинах (організатори – вчителі Л.Куньова, Р. Єфімова). Не менш цікаво союзянки зі своїми родинами, об’єднавшись у веселий гурт, обходили з вітаннями Нового року і Різдва Христового друзів і родичів (О. Власова, З. Костюк, Н Савченко, М.Верко та ін.).

Активну участь СУ взяв в організації першого обласного пісенного свята «Калиновий спів» у 1992-му році. Було запроваджено спеціальні нагороди для учасників свята – «Співоча родина». Жінкам і дівчатам вручались кулони з образом Божої матері, чоловікам – значки із жовто-блакитним прапорам, дітям – м’які іграшки. Відтоді щороку СУ був серед організаторів цього фестивалю. На одне з таких свят приїздила народна артистка України Ніна Матвієнко, зустріч з якою для кіровоградських союзянок була незабутньою.

Саме Союз українок започаткував запровадження святкування на Кіровоградщині Дня матері. Перше таке свято було відзначено родинами союзянок з виставкою вишиванок, творів прикладного мистецтва, національних страв. А у 1993-му році свято Дня матері було організоване у міському кінотеатрі «Зоряний». Учасниками якого стали батьки і діти української гімназії і жителі Кіровограда.

Перші листівки з поетичними привітаннями з Днем матері СУ відправив мамам військовослужбовців строкової служби Кіровоградського гарнізону. Згодом ця ініціатива була підтримана іншими жіночими організаціями і державним комітетом у справах сім’ї та молоді».

Ніби невеликі справи? Але вони потребували чималих організаційних зусиль, часу і енергії, адже робилося все на власному ентузіазмі, без будь-якого фінансування і заохочення. Саме з таких краплинок вибудовувалася українська національна світоглядна основа, яка нині тримає нашу державу проти одвічного ворога.

Влітку 1993-го року пані Оля у інтерв’ю «Вечірній газеті» сказала таке: «Найбільше мене турбує, якими виростуть наші діти. Я хочу, щоб вони були високоосвіченими і добрими, щоб життя у них було багатим не тільки матеріально, але й духовно. Я думаю, що в Україні працьовиті люди ніколи не будуть голодними. А про соціально незахищених і хворих, сподіваюся, потурбується держава і добрі багаті люди».

Свічка її справ і сподівань сьогодні горить і не погасне.

Підготувала Світлана Орел


Надрукувати   E-mail