Неподалік села Гайове Олександрівської громади, на узліссі стоїть великий білий хрест. Біля його підніжжя на чорній мармуровій плиті напис: «Борцям за волю України. Бійцям Української повстанської армії. Командиру бійців УПА «Вячеславу» та стрільцю «Віктору», які загинули на цьому місці у 1944-му році. Вічна слава героям!»
У перші дні жовтня на це місце завітали козаки Буго-Гардівської паланки Віктор Тріщенко, Юрій Блінов, Анатолій Пиріг, Володимир Якимчук. Як потрапили бійці УПА на Олександрівщину? Хто поставив той хрест?
Про події, які відбулися тут, розповів отаман Буго-Гардівської паланки Віктор Тріщенко: «Під час Другої світової війни на наших теренах діяв загін УПА «Холодний яр». Коли фронт відійшов на Захід, основна частина бійців відійшла разом з ним, а біля села залишився командир підрозділу «Вячеслав» і його помічник «Віктор» (це псевдо, справжні імена не збереглися). Разом з ними перебували кілька місцевих хлопців. «Вячеслав» вирішив напасти на радянських активістів, які збиралися неподалік у фільварку. Але місцеві, відчуваючи наближення Радянських військ, і маючи швидше грабіжницькі, а не патріотичні наміри, вбили воїнів УПА. Ясна річ, вони зробили це, аби відвести від себе можливі переслідування НКВС. Але попалися на тому, що пограбували місцевий магазин і віддали знайомій на продаж крадені хустки. Цей ланцюжок і вивів на них міліцію. Ті «вояки» намагалися виправдовуватися тим, що вони знищили упівців, тож, мовляв, заслуговують на послаблення покарання. Але однак отримали по десять років. Яка їхня подальша доля – невідомо.
Хрест встановлювали у 2013 році з ініціативи вояка УПА і почесного громадянина Кропивницького Семена Сороки, який знав про цю ситуацію і шукав в архіві документальне підтвердження. Отаманом Буго-Гардівської паланки тоді був Віктор Шарий, який загинув у нинішній російсько-українській війні, допомагали йому крім мене й інші козаки, зокрема Віктор Полтавець. Хрест ми взяли той, який на початку 2000-их був встановлений на Валах на честь пам’яті жертв Голодомору і на місці якого у 2013-му році був постаили кам’яний козацький хрест».
Підготувала Світлана Орел