Хто вчив «освічений» Петербург?

У ХІХ столітті велика частка вчителів Петербурга були випускниками Ніжинської гімназії вищих наук князя Безбородька. Рішення про заснування в Ніжині навчального закладу університетського типу було прийняте в 1805 році. Коштом братів Безбородьків в 1805-1817 роках зведений головний корпус навчального закладу.

16 серпня 1820 року у старовинному полковому місті Ніжині відкрито ліцей (пізніше гімназію) вищих наук імені князя Олександра Безбородька, нині — Ніжинський педагогічний університет.

Випускниками Ніжинської гімназії були відомі письменники М.Гоголь, Є.Гребінка, М.Білевич, М.Прокопович, К.Базилі, художники А.Мокрицький, А.Горонович, Яків Петрович де Бальмен, меценат В.Тарновський, фольклорист П.Лукашевич.

У 1832 перетворена у фізико-математичний ліцей кн. Безбородька (1832–40) – вищий загальноосвітній заклад, що готував технічні та офіцерські артилерійські кадри. З цього часу директорів призначав міністр народної освіти.

Серед відомих випускників – інженери й вчені в галузі будівництва та залізничної справи П.Собко і Д.Журавський, письменник і етнограф О.Афанасьєв-Чужбинський, етнографи, фольклористи та письменники брати К.Сементовський, О.Сементовський і М.Сементовський, батько відомого природознавця і мандрівника М.Миклухо-Маклая – М.Миклухо-Маклай, генерал-лейтенант В.Каталей, полк. К.Фрейнд.

У 1840-му фізико-математичний ліцей було реорганізовано в Ніжинський юридичний ліцей кн. Безбородька (1840–75). У ньому готували юристів-практиків: суддів, слідчих, нотаріусів. У зв'язку з нестачею коштів у 1863-му в ліцеї закрили пансіон. Випускниками ліцею були відомі поети М.Гербель, Л.Глібов, Ф.Богушевич, Ф. Стравинський.

У 1875-му замість юридичного ліцею був відкритий Ніжинський історико-філологічний інститут князя Безбородька. Випускниками були П.Шандрук, А. Рябов та інше поважне панство.

Санкт-Петербург XIX століття: вчителі німці, французи й випускники Ніжинської гімназії. У деякі відрізки часу цього століття ніжинські випускники складали близько чверті від усіх вчителів міста.

От вам і Ніжинська гімназія, котра вчила Петербург.

Вже в радянські часи тут вчився Євген Гуцало.

Юрій Фоменко


Надрукувати   E-mail