Книга про УПА: документи публікуються вперше

Боротьба за національну незалежність в усіх народів світу завжди вважалася справедливою, а її учасники ставали для наступних поколінь найкращим прикладом патріотичної діяльності. Українська Повстанська Армія (УПА) в 1940-50 роках була єдиною організованою військовою силою, яка відкрито виступила спочатку проти гітлерівського, а потім сталінського тоталітарно-імперіалістичного режиму за повну самостійність і соборність України.

Клич «Воля народам! Воля людині» був настільки близьким і зрозумілим для всіх, що під їхні прапори поряд з українцями ставали ще півтора десятка окремих військових відділів різних націй тодішнього СРСР.

Визвольна війна УПА не була тільки регіональним західноукраїнським рухом. У її лави ставали вихідці з усіх областей України, серед яких й Кіровоградщини. На жаль, у місцевому краєзнавстві ця тема й до сьогодні малодосліджена. Одна із перших таких розвідок – краєзнавчий матеріал Петра Кизименка і Геннадія Когана «Невідома війна (оун-упа) на Кіровоградщині», опублікований ще на початку 90-их. Йдеться про дію організації українських націоналістів і загонів Української повстанської армії у нашому краї.

Нещодавно побачила світ книга «ОУН і УПА на Центрально-українських землях. Документи та матеріали». Упорядники Сергій Хмара та Борис Шевченко. Її презентація відбулася минулого тижня у бібліотеці ЦДУ ім. В.Винниченка. Виступили Лариса Філоретова, кандидат історичних наук, декан факультету історії, бізнес-освіти та права; Олександр Житков, доктор історичних наук, доцент кафедри історії України та всесвітньої історії; Марина Грач, архівст обласного управління СБУ та інші.

Зокрема Сергій Хмара розповів про появу ідеї підготовки видання, підбір і опрацювання архівних документів та матеріалів, перспективні напрямки у досліджені історії націоналістичного руху опору на теренах Центральної України.

Слід зауважити, що книга вийшла за сприяння Регіонального центру наукових досліджень з історії України. Його директор заступник голови Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Борис Шевченко у передмові зазначив, що видання буде корисним тим читачам, хто досліджує визвольну боротьбу українців на теренах Кіровоградщини у першій половині ХХ століття або цікавиться нею. Наразі публікуються документи радянських спецслужб (НКВС-НКДБ-МДБ), правоохоронних і партійних органів (протоколи допитів, доповідні записки, обвинувачувальні висновки, постанови про арешт, агентурні повідомлення тощо) про діяльність у нашому краї ОУН та УПА.

Зображення на обкладинці до книги також є історичним – це листівка ОУН з фондів Державного архіву Кіровоградської області.

Ольга Кизименко


Надрукувати   E-mail