Коли вперше зацвіла вишня на нашій землі?

Степова вишня. Вона такий же символ України як мальва, барвінок, чорнобривці, сонях...

Степова вишня. Генрик Синкевич в романі "Вогнем і мечем" описав її так: “— Погляньте–но, добродію! — зненацька вигукнув Жендзян, — ніби сонце пече, а в полях лежить сніг.

Скшетуський глянув. І справді, скільки сягало око, якийся білий покрив блищав у променях сонця обабіч річки.

— Гей, старший! А що це там біліє? — спитав намісник.

— Вишні, пане! — відповів старший.

Він казав правду. Вишневі ліси, що складалися з карликових дерев, густо вкривали обидва береги за гирлом Псла. Плоди їхні, солодкі й великі, були восени поживою для птахів, звірів і людей, що заблукали в цій глушині, а також були предметом торгівлі, який возили байдаками аж до Києва і далі. Зараз ліси потопали у цвіту. Коли наблизилися до берега, щоб дати веслярам перепочити, намісник із Жендзяном висадилися, бажаючи ближче розгледіти ці зарості. Їх огорнув такий п'янкий аромат, що вони ледве дихали. Безліч пелюсток уже лежали на землі. Подекуди деревця утворювали непрохідні хащі. Поміж вишнями буйно ріс і дикий карликовий мигдаль, укритий рожевим цвітом, що пахнув іще сильніше.”

На фото 2018 року – урочище Розлитий камінь. Компаніївські степи. Кам'яний водоспад, що навіки застиг у своєму падінні до річки Сугоклея. По берегах неторкнутий степ...

Площа цієї пам'ятки природи – 25 га.

* * *

Вишня степова, або кущова (лат. Prúnus fruticósa) — дерево (кущ) родини розових заввишки 0,2—2 м, найчастіше бувають 1-1,6 м.

Weichsel "вишня", лат. viscum "пташиний клей" і т. д. У такому випадку первісне значення слова – "дерево з клейким соком".

Найдавніші свідчення про вирощування вишні датуються 8000 роком до н.е. Вони були знайдені в Анатолії (сучасна Туреччина).

У Європі вишневі дерева вперше з’явилися в Італії, куди їх завезли з Анатолії в 680 році. Потім вишня поширилася по територіях Галлії та Німеччини. Перші згадки про вирощування вишні на території Київської Русі належать до XII століття. Згадки про промислову вишню на території нашої держави датуються 1657 роком.

В Україні вишня шпанка вважається народним сортом, адже немає точних даних, хто його автор, коли виник. Імовірно, культура з'явилася на рубежі XIX–XX ст. (але є дані, що близько двох століть тому) за допомогою природного перезапилення черешні та вишні. Немає даних, з яких саме сортів отримано гібрид, але є гіпотеза, що селекція відбулася в результаті природної мутації.

А насправді хтозна-коли появилися перші рослини дикої степової вишні.

Юрій Фоменко


Надрукувати   E-mail