У центрі Кропивницького на правому березі Інгулу давно світить бетонними ребрами недобудована висотка, а тепер дещо нижче у неї появився компаньйон. Тільки ребра в нього дерев’яні і виникли зовсім недавно. Це чи то риштовання, чи охоронний каркас довкола пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам усіх поколінь Кіровоградщини.
Ця довга назва була присвоєна відкритому в 1995 році монументу, який у народі називають пам’ятником афганцям. Понад 100 жителів Кіровоградщини загинули чи зникли безвісти в далекій південній країні, якій Радянський Союз надумав надати інтернаціональну допомогу і послав своїх військових воювати з місцевими повстанцями. Афганці на Радянський Союз не нападали і сприймали радянських солдатів як окупантів. Афганська війна була неправедною і тільки виведення військ з Афганістану радянським президентом Михайлом Горбачовим поклало їй край. Горе ж людей, котрі втратили в Афганістані близьких, краю не має. Їхні сини, батьки, брати, чоловіки не могли не піти на цю війну, адже це було б порушенням військової присяги. А вони цього допустити не могли… Щороку в річницю закінчення афганської війни кропивничани приходять сюди згадати своїх рідних і вклонитися пам’яті всіх загиблих на чужих територіях.
Пам’ятник (скульптори І. Банін, А. Реблін, архітектори А. Смуриков, А. Оболенський) складається з чотирьох чоловічих фігур, які несуть на піднятих руках траурний вінок. Висота статуй 6 метрів, постаментів – півтора метра. Фігури воїнів виконані без дотримання природних пропорцій, це відверта стилізація. Той, хто бачить монумент уперше, буває здивований геометричною дисгармонією, але саме це і робить пам’ятник ексклюзивним.
У період розгулу мисливців за металом позбулася перил недалека набережна Інгулу і з пам’ятника вандали зняли частину металевого обладунку. Міська легенда стверджує, що ветерани-афганці розшукали мародерів і примусили привести пам’ятник у порядок.
А тепер підправити монумент і естетизувати територію довкола нього взялася міська влада Кропивницького. Ота дерев’яна решітка довкола монумента і камуфляжний вагончик біля нього свідчать, що процес почався.
Чи є оновлення цього пам’ятника справою першої необхідності?
– Я і всі мої побратими та друзі схвалюємо наміри міської влади впорядкувати пам’ятник, адже це наша пам'ять про тих, хто не повернувся з Афганістану. Ошатний монумент також є тією деталлю, завдяки якій місто має своє обличчя, – говорить ветеран-афганець із Кропивницького Іван Михайлович Кучерявий.
Заступник міського голови Кропивницького Олександр Мосін повідомив, що вже закладені кошти на розробку проєктної документації з ремонту монумента. Крім реставрації самого пам’ятника, планується його підсвічувати. Зараз триває детальне обстеження, щоб зробити висновки щодо дефектності конструкції самого пам’ятника і окремо гранітних деталей. Після цього фахівці візьмуться за розробку проєкту, щоб на початку наступного року провести необхідні тендерні процедури і почати реставраційні роботи.
Усе це доведеться робити в темпі. Адже завершити ремонтні роботи планують до 15 лютого — річниці виведення радянських військ із Афганістану.
Ніна Даниленко