Козак Забабаха: про Україну з гонором і з гумором

Хто може похвалитися, що побував на прийомі англійської королеви, на козацькому човні відвідав 17 морських країн Європи, брав участь у зйомках художніх і документальних стрічок польського режисера Єжи Гоффмана?..

Це далеко не весь перелік досягнень, проякі розповів львів'янин Іван Забабаха. Зустріч з ним відбулася минулого тижня, у Кропивницькому Krop:hubі. Захід мав назву «Про Україну з гонором і з гумором». Модератором заходу став краєзнавець Юрій Митрофаненко, який і познайомив присутніх з цією непересічною особистістю, справжнім козаком 21 століття.

Як виникла ідея сконструювати чайку (козацький легендарний човен) і ним мандрувати морськими країнами Європи? Де здобули креслення та майстрів? Як відбувалася навігація на човні?

З усміхом Іван розповів, що ідея виникла на початку буремних 90-х, коли на різдвяні свята з друзями підзаробляли, плаваючи на катамарані. Й заробили 20 тисяч доларів! От і вирішили ці гроші витратити на грандіозний проєкт – зробити справжнє козацьке судно! Креслення брали зі старовинної книги петербурзького історичного музею, де лише зробити знімок коштувало дуже дорого. А коли підготовчі роботи були виконані, вибрали дерево – дуб, найняли кваліфікованих майстрів, які й реалізували задум.

Оскільки з давніх-давен Свята Богородиця була покровителькою українського козацтва, то судно назвали «Пресвята Покрова». Першим містом куди помандрувала команда Івана Забабахи (56 учасників) був Стамбул. Із історії відомо, що запорожці, зокрема на чолі з Петром Сайгайдачним, неодноразово здійснювали морські походи на столицю Османської імперії. Тож сучасні козаки наслідували цей приклад. Подорожували без віз і закордонних паспортів.

З того часу протягом багатьох років козацька чайка успішно презентувала українську лицарську культуру в Німеччині, в королівствах Данії, Швеції, Норвегії, Нідерландах, Британії та інших країнах, оповіщаючи про своє прибуття в порти пострілами з бортових гармат. Коли перетинали Ла-Манш, потрапили на навчання флоту НАТО (біля борту випірнув з-під води британський підводний човен. Команда подарувала козакам сучасні професійні костюми).

Єдиним навігатором для козаків є намагнічена циганська голка, вколота в шмат сала, яка вільно поверталася в горизонтальній площині та показувала на полярну зірку.

Протягом морських подорожей команда Івана Забабахи познайомилася з багатьма цікавими і непересічними людьми нашого часу, серед яких президенти країн, артисти, письменники тощо. Вони радо фотографувалися на фоні славетної козацької чайки. У Гданську за пропозицією відомого польського режисера Єжи Ґоффмана, знялися в масовці фільму «Україна і час».

Підтримує Іван Забабаха гарні стосунки із кропивницьким козацтвом. А надалі планує продовжувати у будь-який спосіб уславлювати Україну, її традиції і культуру.

Ольга Кизименко


Надрукувати   E-mail