«Кракен» – новий Ковід

Кра́кен — міфічне морське чудовисько гігантських розмірів, відоме за описами ісландських моряків, з мови яких і походить його назва. Першу докладну збірку морського фольклору про кракена склав данський натураліст Ерік Понтоппідан, єпископ Бергенський (1698—1774). Він писав, що кракен – тварина розміром з плавучий острів. За повідомленням Понтоппідана, кракен здатен схопити щупальцями і затягнути на дно навіть великий бойовий корабель. Як повідомили у Міністерстві охорони здоров'я на початку минулого тижня, в Україні зареєстрували перший випадок зараження новим підвидом штаму коронавірусу Омікрон XBB.1.5 або "Кракен".

Випадок інфікування зафіксували у Сумській області. За інформацією МОЗ, пацієнт не пройшов курс вакцинації проти коронавірусу.У якому стані хворий – не повідомляється. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, цей підвид Омікрону не має специфічних мутацій, які роблять його небезпечнішим, ніж інші субваріанти. Утім, порівняно з попередніми підвидами, "Кракен" найефективішно ухиляється від імунної відповіді людини.

Також Омікрон XBB.1.5 може викликати серйозні захворювання у людей похилого віку і тих, хто має ослаблений імунітет. Нещодавно технічна консульта

тивна група ВООЗ з еволюції вірусу дійшла висновку, що цей субваріант може сприяти збільшенню рівнів захворюваності. Також він доволі швидко заміщує стандартний варіант Омікрону, який циркулював раніше (наприклад, у США з 1 % на 47 тижні 2022 року до 8 % на 50 тижні).

Підвид штаму коронавірусу "Кракен" з 22 жовтня минулого року по 11 січня 2023-го зафіксували у 38 країнах світу. Загалом було зареєстровано 5 288 інфікованих. Більшість із цих випадків реєструвались у США (82,2 %), Великій Британії (8,1 %) та Данії (2,2 %).

"Вакцинація є головним засобом вберегтись від важкого перебігу захворювання на коронавірус та потенційно нових штамів", – наголосили у МОЗ.

Як повідомив санітарний лікар країни Ігор Кузін, з листопада 2022-го до січня 2023-го в Україні переважно циркулює вірус грипу. Також медики зафіксували близько 3,5-4 тисяч випадків COVID-19, однак суттєвого сплеску захворюваності в Україні не спостерігають.

У Центрі громадського здоров’я зазначили, що бустерне щеплення подовжує захист від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Якщо людина не отримала бустерну дозу, то необхідно якнайшвидше записатися в найближчий пункт чи центр вакцинації. Фахівці Центру також нагадали, що всі дорослі мають отримати первинний курс щеплень проти COVID-19 однією дозою вакцини Janssen або двома дозами будь-якої іншої антиковідної вакцини, яка дозволена в Україні.

«Через п’ять місяців після первинного слід зробити перше бустерне щеплення. Через чотири місяці після першого бустерного щеплення літнім людям та людям з хронічними хворобами рекомендовано зробити друге бустерне щеплення. Інші дорослі також можуть отримати другий бустер», – йдеться у повідомленні.

У ЦГЗ наголосили, що для бустерного щеплення можна використовувати будь-яку наявну вакцину не залежно від того, яким препаратом людина отримала попередні щеплення. Щоб зробити бустерне COVID-щеплення також не обов’язково мати декларацію з лікарем.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail