Кропивницький для Антарктиди

Повномасштабне вторгнення рф не має зупинити українську науку, зокрема, продовження неперервних досліджень на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Деякі ряди вимірювань тут тривають з 1947 року, вони найдовшиі на континенті і мають надзвичайну цінність для світової науки.

Тому тут готуються до ротації зимівників, склад команда 28-ї команди вже затверджено. До неї увійшли двоє наших земляків: Дмитро Кричун – 1978 р.н., авіаційна метеорологічна станція «Кропивницький» та Сергій Салло, 1988 р.н, системний адміністратор. Для обох це буде перша зимівля в антарктичних умовах.

Отже, якою буде нова українська експедиція в Антарктику?Продовжуючи позитивний досвід 27-ї УАЕ, конкурсна комісія відібрала до основного складу 14 учасників (до цього тривалий період їх було 12). Збільшення експедиції за рахунок науковців дозволяє виконувати більшу кількість досліджень на станції, зокрема, в межах багатьох міжнародних проєктів, в яких бере участь Україна. Серед 14 учасників – 9 вчених (по троє на кожен напрям – геофізика, метеорологія, біологія) та п’яткро представників команди життєзабезпечення: лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін.

У 28-й УАЕ порівну досвідчених полярників і новачків. Таке співвідношення сприяє ефективній передачі досвіду зимування: проведення цілорічних наукових досліджень та забезпечення функціонування станції.

Очолює експедицію один з найдосвіченіших українських полярників, для якого це буде рекордна десята (!!!) зимівля, – геофізик Богдан Гаврилюк. Він був керівником 26-ї УАЕ, яка після успішного виконання всіх завдань повернулася в Україну вже після початку повномасштабної війни, навесні 2022-го. Прибувши додому, Богдан одразу став на захист України, вступив до лав Прикордонної служби. Дотепер він виконував завдання на півночі України, зокрема в Чернігівській області, а зараз повертається до не менш важливої місії – цілий рік забезпечувати роботу станції «Академік Вернадський».

Ще одна особливість 28-ї УАЕ полягає в тому, що в ній буде троє учасників з попередньої, 27-ї УАЕ. Вчені – біолог Сергій Глотов, геофізик Андрій Сопін і метеоролог Сергій Розумний – вирішили продовжувати свої дослідження на станції протягом наступного року і успішно пройшли конкурс. Це вперше в історії українських антарктичних експедицій одразу троє учасників залишаються зимувати на другий рік.

Також маємо констатувати, що нова експедиція складається суто з чоловіків. На жаль, цього року на конкурс подалося лише п’ятеро жінок (для порівняння: торік кандидаток було 19), але вони не подолали всі етапи конкурсного відбору. Сподіваємося отримати більшу кількість заявок від жінок у наступну експедицію, адже останні чотири роки вони завжди входили до складу зимівель.

Напередодні президент Володимир Зеленський провів зустріч у режимі відеозв’язку з учасниками 27-ї української антарктичної експедиції, які вирушили на станцію "Академік Вернадський" у березні 2022 року. Спілкування відбулось у 160-ту річницю з дня народження першого президента Української академії наук Володимира Вернадського, на честь якого названо українську антарктичну станцію.

Зеленський наголосив, що кроки полярників щодо розвитку науки наближають перемогу України. Керівник експедиції Юрій Отруба зазначив, що полярники намагаються навіть на відстані робити свій внесок у боротьбу України за незалежність і майбутнє. Вони зверталися до наукових спільнот із вимогою припинення будь-яких проєктів із Росією: відправили чергове відповідне звернення всім полярним станціям. Крім того, проведено антарктичні аукціони, де продавалися вироби полярників, шеврони тощо з метою збору коштів на підтримку Збройних Сил України, а також благодійні екскурсії станцією. Окремим проектом на підтримку ЗСУ стала акція "Листівка незламності", у межах якої комплект фотографій з Антарктиди розсилають за внесок на потреби ЗСУ.

Українські полярники також організували перший мистецько-освітній проєкт в Антарктиді – арт-інсталяцію "Дім. Спогади". Цього року навколо будинку розмістили щити з фактами про Україну та станцію, а також символічними предметами на кшталт грудки чорнозему чи фрагмента вишивки. Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий зазначив, що цього року на станції зимувало 14 осіб. Водночас 14 полярників воюють у лавах ЗСУ, більшість – на передовій. Вони зазнавали поранень, зокрема в боях за Бахмут.

У зустрічі також узяв участь заступник директора Національного антарктичного наукового центру В’ячеслав Марченко, який нині захищає Україну в лавах ЗСУ.

А тим часом На доpоговказі біля станції pозміщують таблички з назвами та відстанню до pізних міст. Здебільшого це населені пункти, з яких pодом зимівники або звідки до станції пpиїздили колеги з інших кpаїн.Учасники 27-ї укpаїнської аpктичної експедиції пpовели pемонт доpоговказу біля станції "Академік Веpнадський". Тепеp замість "Кіpовогpада" там з’явився доpоговказ із декомунізованою назвою обласного центpу – "Кpопивницький".

Голова ОВА Андрій Райкович передав прапор обласного центру на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський».


Надрукувати   E-mail