Летючі аркуші від люблячих сердець

Історичними попередниками сучасного плаката вважають гравюри Німеччини початку 16 століття в добу Селянської війни, їх називали тоді летючі аркуші, бо вони виконували агітаційну роль. Але є теми, які з часом не втрачають свого звучання як, наприклад, любов до рідної землі, оселі, родини, знання національної культури, мистецтва, літератури, історії, що передбачає свідоме розуміння потреби захисту цих базових національних цінностей. Події в Україні останніх років, починаючи з 2014-го, сприяли відродженню художнього мистецтва плаката.

Тож, експозицію представленої ретроспективної виставки складають тридцять творчих робіт учасників цього конкурсу, започаткованого музеєм кілька років тому. Твори студентів будівельного коледжу за спеціальністю, яка тоді мала назву «архітектурне проєктування та внутрішній інтер’єр», виконані під керівництвом викладача, члена Національної Спілки архітекторів України Тетяни Пенязь, вирізняються широкою різноплановістю підходів від поетичності до карикатури в стилі колись популярного в Україні журналу «Перець». Але особливу увагу привертають твори студентів на той час художньо-графічного відділення мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира, створені під керівництвом викладача, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України кандидата педагогічних наук Лариси Гарбузенко. «Моя Україна – це диво єдине» – ці та інші строфи вірша «Моя Україна», автором якого є вчителька української мови і літератури з Чернігівщини Валентина Кунденко, стали не лише назвами, а власне й сюжетами плакатів в техніці витинанки. Декоративність і чіткість форми старовинного мистецтва стала в нагоді для сучасних форм плаката. Представлені на виставці витинанки, виконані в традиційних техніках – ажурні, силуетні та аплікаційні, вирізняються декоративністю і чіткістю форм, лаконічністю й вишуканістю зображувальних засобів.

Символічним є і той факт, що першими відвідувачами виставки стали курсанти Донецького державного університету внутрішніх справ, що перемістився з Маріуполя до Кропивницького. Разом зі своїми викладачами кафедри соціально-гуманітарних дисциплін професором доктором педагогічних наук Юлією Коротковою та доцентом кандидатом філологічних наук Тамарою Сабельниковою, майбутні фахівці юриспруденції з захопленням оглянули виставку плакатів, присвячених героїчним сторінкам історії боротьби за Незалежність, та сфотографувалися біля експонованого в музеї «бородянського півника», який став символом стійкості українського народу. Адже осмислення минулого і сучасного України, усвідомлення того, що історія твориться в сьогоденні і яким буде майбутнє, залежить лише від нас, особливо зараз, коли після повномасштабного вторгнення російської федерації український народ мужньо відстоює територіальну цілісність своєї країни.

Ознайомитися з виставкою плакатів можна безпосередньо в музеї за попереднім замовленням або на музейному веб-сайті в розділі «Вибрані виставки»

http://osmerkinmuseum.kr.ua/ex/avt92_u.html

Віта Чернова, директор художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна


Надрукувати   E-mail