Лицар-лучник, що зберігав пам’ять визначного роду

23 серпня минуло 110 років відтоді як народився Роман Труш (1914–1998), молодший син Івана та Аріадни Трушів, онук Михайла Драгоманова, племінник Лесі Українки. Що ми знаємо про спадкоємця славетного роду Трушів-Драгоманових? Ким він був, чим захоплювався? Чи продовжив справу свого відомого батька або ж діда? Можливо він мав літературний хист, який успадкував від тітки?

Можемо з упевненістю сказати що Роман Труш торував свій життєвий шлях. Його наполегливість, працездатність, відповідальність, незмінне почуття справедливості, тонкого гумору – риси успадковані від батька, стали запорукою успіху, а відтак блискучої кар’єри у спорті. З юнацьких літ Роман захоплювався різними видами спорту: хокеєм, великим тенісом, волейболом, футболом, стрільбою з лука. Відданість спорту проявилась під час навчання в Державній академічній гімназії у Львові (1924–1932) і позначилась на формуванні його вольового характеру.

На початку 1930-х років Роман стояв біля витоків хокейної секції спортивного товариства «Україна». 1934 року він разом із старшим братом Мироном (1906-1978) входив до складу польської хокейної команди у м. Закопане (РП). Після війни Роман Труш був серед перших львівських тренерів із хокею.

Утім найбільших успіхів Роман досягнув у лучництві. Цим видом спорту він почав займатися з 1931 року, коли у Львові щойно було створено Міжнародну Федерацію стрільби з лука. Незадовго Роман став одним із кращих спортсменів міста. А вже у 1937 році обидва брати Труші та К. Філіп отримали перемогу у командній грі на чемпіонаті Польщі. Упродовж двадцяти років Р. Труш виступав організатором змагання лучників «Прикарпатська стріла» у Бориславі. Як майстер спорту і заслужений тренер УРСР зі стрільби з лука він створив і розробив методологію радянської школи з цього виду спорту, виховав плеяду спортсменів – згодом чемпіонів світу та рекордсменів СРСР. Багато років поспіль шану Романові Трушу віддає Львівська обласна федерація стрільби з луку, яка щорічно проводить турніри, присвячені визначному лучнику.

Роман Труш мав активну позицію в культурно-громадському житті Львова. На початку 1980-х років спільно зі сестрою Аріадною передав родинний будинок у Львові на вул. Труша, 28 у дар українському народові в особі Львівського музею українського мистецтва (тепер – НМЛ ім. А. Шептицького) з метою організації Художньо-меморіального музею І. Труша. Музей розпочав свою роботу 1989 р. у рік 120-річчя від дня народження визначного майстра пензля.

Після смерті сестри Аріадни (1905-1984) Роман заопікувався малярською спадщиною батька, передав музеєві частину родинного архіву та меморіальні речі. Він був частим гостем музею, до останніх днів цікавився буднями музейного життя.

В останній рік свого земного шляху, будучи важко хворим, Роман Труш реалізував заповітну мрію. 15 листопада 1997 р. у Львові з ініціативи та за безпосереднього сприяння Р. Труша, у співфундаторстві з М. Марковичем було відкрито пам’ятник художнику Іванові Трушу (скульптор – С. Олешко, архітектор – М. Ягольник).

Через дев'ять місяців 21 серпня 1998 року серце Романа Труша зупинилося.....Місцем вічного спочинку Романа Труша є Личаківський цвинтар у Львові.

За матеріалами Оксани Білої


Надрукувати   E-mail